| Tron a întrebat:

Ma poate ajuta cineva sa leg o statie auto (amplificator) la PC? Statia are +,- si inca un fir de semnal.+ si - stiu de unde sa le iau dar unde pun semnalul? Si cu mufele Jack din PC si cele RCA din amplificator unde si cum le fac? Dau funda celui ce ma rezolva.Ms.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Sunt curios de unde vei alimenta ampliful pentru că am vaga impresie că vrei să îl legi tot la comp, ceea ce este o mare greşeală.
Despre semnal, dacă nu ai cablu adaptor necesar, foloseşti un cablu cu jack stereo la un capăt iar la celălalt lipeşti mufa RCA.
Din cele cinci contacte mijlocul reprezintă masa. Semnalul audio este pe partea dreaptă ( intrarea ) dar poate fi depistat uşor acest lucru prin atingerea intrării cu degetul caz în care va apărea un brum în difuzoare proporţional cu puterea staţiei de amplificare.
Dacă staţia este stereo intrarea de semnal stânga - dreapta va fi pe aceeaşi parte a mufei, una lângă cealaltă. Si încă ceva, unele amplifuri au încă un fir de plus pentru stand by care trebuie conectat şi el.
Mult succes!

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

@mariandy Eu îţi doresc mult succes, dar ai calculat cam câtă rezervă de putere mai ai de pe sursa compului? Te-ai uitat să vezi câţi watti debitează sursa? De debitat ampliful tău sigur nu debitează 600 W, dar de mâncat, mănâncă ceva cu siguranţă şi tare mi-e frică că nu o să acopere sursa ta surplusul necesar celui de-al doilea consumator, respectiv ampliful.
Despre JBL, pot să-ţi spun că sunt printre cele mai bune.

| Arthur a răspuns:

Să le luăm pe rând : pe laterala staţiei ( acolo unde sunt conexiunile ) pe lângă firele mai groase pentru alimentarea generală, ai încă trei fire : două pentru semnal şi unul care este pentru stand by ( practic un întrerupător electronic ). Acesta dacă nu are potenţial pozitiv, nu cuplează în sarcină ampliful. Trebuie, pentru a renunţa la controlul din CD-ul auto, să desfaci acel fir care este legat la plusul CD-ului şi, cel mai simplu, să-l legi la un mic întrerupător ( comutator ) prin care vei putea controla starea de pornit-oprit al amplifului. Deci numai pe acest fir cuplezi un mini întrerupător cu : un fir la plusul general iar celălalt la firul din amplif de care aminteam.
Intrarea staţiei poate fi cuplată la mufa jack ieşire linie de la comp ( aflată lângă mufa decuplare a boxelor active ), pe chiar mufa de ieşire pentru aceste boxe sau pe mufa jack pentru căşti aflată pe bordul boxelor active.
Îţi reamintesc că mult mai bine ar fi să ai o sursă separată pentru amplif. La vârfuri de consum, chiar la nivel mic, sursa va sesiza acel consum ca şi un scurt-circuit şi va acţiona ca atare blocându-se chiar pe o perioadă scurtă de timp, fapt care va duce implicit şi la întreruperea alimentării comp-ului care se va restarta.

| Angel0 a răspuns:

Daca imi zici marca amplificatorului iti dau pm cu tot ce ai nevoie.Firele alea "de semnal " au nevoie de un 12 V pentru a porni amplificatorul, fara acel12V(remote)ramane in standby.Gasesti cablu stereo jack-rca la Flanco, Carrefour, etc si costa in jur de 5 ron.Atentie la alimentarea de 12V.Ai nevoie de o sursa de tensiune bine filtrata si destul de puternica.Succes!

| Pricajan_Radu_Daniel_1994 a răspuns (pentru Angel0):

Am cumparat un amplifi auto dpulse sh5300 cu 4+1 canale si as vrea sa-l alimentez in casa la un alimentator sau o sursa pc.cum trebuie legate firele la remote, power, ground si cati w ar trebui sa aiba sursa de pc sau alimentatorul? va rog frumos ma poate ajuta cineva?

| Tron explică:

Da Arthur,il leg la sursabig grin, ce are? N-are cum sa se arda, ca doar sunt 12 w nu 1000.Am un subwoofer JBL de 250 si o statie RockWood de 600 w.Asa scrie pe ea, dar iti dai seama ca nu scoate atat.

| Tron explică:

Eu l-am pus deocamdata si merge f bine,dar m am o problema daca ma poti ajuta Arthur.El se intrerupe cred ca din cauza amperajului insuficient cand il dau mai tare, dar oricum merge prea bine, insa problema e conectat si la un radio-cd auto.Ca asa ascultam inainte.Deci daca eu vreau sa ascult acum la pc trebuie sa aprind radioul si asa porneste si statia. Daca eu pun doar statia cum as aprinde-o? Sau s-ar aprinde odata cu pc-ul? Si semnalul de la statie unde sa il leg? Pe carcasa unitatii e ok? Nu stiu.Astea sunt ultimele mele nelamuriri.Firul si pornirea statiei fara radio-cd-ul auto. Specific ca statia nu are buton Power.