| polpi49 a întrebat:

Macbook air 2013 sau Lenovo y50-70. sunt student, am nevoie de laptop pentru programare. nu ma joc foarte mult ocazional LOL. laptopurile le achizitionez la acelasi pret. am avut tangente si cu ecosistemul Apple. ce alegere imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| xSega a răspuns:

Lenovo y50-70, ai mai multă libertate sa instalezi ce vrei pe el plus performanța plăcii video care nu o ai pe MacBook, acum rămâne la alegerea ta, probabil pe macbook nu o sa mai ai mult suport pentru update-uri fiind un model din 2013, eu as alege Lenovo pentru performanța

| polpi49 explică (pentru xSega):

Sunt in facultate anul 1, caut ceva portabil, inca nu fac programare la nivel inalt, sunt inca "invatacel" imi formez bazele,. multumesc pentru raspuns

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa faci programare pentru sisteme windows sau Android / Linux, atunci ai nevoie de Lenovo.
Daca vrei sa programezi pentru echipamente Apple, atunci foloseste Macbook.
Pentru programare de site-uri internet este mai util Lenovo.