| marioS10maryus a întrebat:

Mai merita sa cumperi un ps3/xbox360? pentru ca vor aparea ps4/xbox.one(ma rog ps4 este mult peste xbox.one )dar daca ar mai avea rost ce consola v'ati lua ps3 sau xbox360?

Răspuns Câştigător
| Bοgdαη a răspuns:

Sa va fac un scurt review la un subiect mult discutat, Play Station 3 VS. Xbox 360, cu avantaje pro/contra.

PS3.
Este o consola superba pentru cei care nu vor neaparat sa se joace pe ea.Se poate folosi ca dvd blue-ray, puteti viziona in orice claritate in afara de 3d si in plus daca aveti un psp puteti sa il sincronizati cu ps3.Se pot viziona poze si se poate naviga pe internet lejer, tinand cont ca eu intram pe forum si postam de pe ea(detin un ps3 slim 250 gb, madness l-a testat la mine).Cu jocurile e cam aiurea, daca nu aveti bani, puteti sa va bagati cu vreo 2 jocuri, la schimburi masive(schimbi un joc cu un altul, il termini, si tot asa), dar sa speram ca se va rezolva pintr-un mod chip stabil(pe viitor poate imi modez si eu ps3-ul).Chiar si in procesor ps3 domina, avand un generator de grafica mult mai performant, dar inclinatia ei este spre calitate, nu neaparat performanta, ca a xbox-ului.Pentru cei care detin un PS3 si nu stiu cum sa faca cu subtitrarile,imi dati pm si va ajut eu, este o smecherie.
PRO: Facilitate blue-ray(inexistenta la xbox), navigare pe internet lejera si, daca nu o modati si vreti sa jucati online, Play Station Network este gratis, in comparatie cu Xbox Live unde trebuie sa platiti doar ca sa il accesati, ca un fel de cont premium.
Contra: Nu exista facilitati de modare iar jocurile sunt foarte scumpe.

Xbox360
Este o consola facuta de Microsoft, special pentru gaming, nu o recomand pentru altceva.Se modeaza foarte usor dar trebuie sa fiti atenti sa nu v-o banati, utilizeaza o tehnologie mai veche de citire a disk-urilor si anume HD DVD, care are 30 gb un dual layer si 15 gb single layer, Blue ray da clasa aici cu 50 gb dual layer si 25 single layer.Layer=strat pentru cine nu stie.Ca si la playstation, puteti naviga cu ea pe internet(nu recomand celor care si-au modat consola) si puteti juca online, dar trebuie sa platiti pentru Xbox Live(Xbox Live=ceva asemanator cu Play Station Network dar pentru xbox, ofera un magazin online de jocuri pentru xbox, si capacitatea de a juca online cu prietenii, contra cost desigur, jocurile preferate.Chiar daca multiplayer-ul e platit, este mai populat si mai serios decat PSN).
Pro: Modarea se face foarte usor(ceea ce nu se poate face la ps3 in momentul de fata), navigare pe internet si Xbox Live foarte populat si bine organizat.
Contra: Cam aiurea sa platesti pentru a juca multiplayer, adica mai dai bani si pe jocuri dar mai trebuie sa le platesti si multiplayer-ul(ma refer la cei care nu si-au modat consola)mi se pare HOTIE iar un alt contra pentru inexistenta cititorului Blue Ray(daca il avea, era peste PS3 de mult ), chiar daca HD DVD bun, e cu mult sub Blue Ray.
Alege tu!

| marioS10maryus explică (pentru Bοgdαη):

Si eu merge pe PS3 (sincer la xbox mi-a placut controlleru' dar tinand cont ca este pe baterii...mai bun este cel de la ps3. nu ma deranjeaza sa cumpar jocuri...dar mai am o intrebare PE PSN (cand joc multyplayer o sa am LAG? fa
(+oricum ai funda)

| marioS10maryus explică (pentru Bοgdαη):

Si mai are rost sa cumpar acum un ps3?

| Bοgdαη a răspuns (pentru marioS10maryus):

In FINAL dac vrei:
-calitate grafica pentru jocuri si multimedia exceptional iti iei PS3!
DAR
-daca vrei jocuri piratate (economie de bani) si sa nu te doara mainile cand te joci atunci iti iei Xbox!

de ce nu? sunt jocuri multe care poti sa le joci pe ps3 si eu nu am LAG. nu cred ca e o problema asta!

| marioS10maryus explică (pentru Bοgdαη):

In FINAL dac vrei:
-calitate grafica pentru jocuri si multimedia exceptional iti iei PS3!
DAR
-daca vrei jocuri piratate (economie de bani) si sa nu te doara mainile cand te joci atunci iti iei Xbox! (am mai auzit si la alti useri faza e de ep net eu voiam opinia TA 1)

8 răspunsuri:
| bogboy101 a răspuns:

Ps4 a aparut de multtongue.Eu recomand orice ps( eu am ps2 primul din Romania si nu m aplang de graficalaughing)

| marioS10maryus explică (pentru bogboy101):

PS4 a aparut de mult LA PRECOMANDA! invata se citesti...

| bogboy101 a răspuns (pentru marioS10maryus):

Mucea a aparut i in Romania de multtongue Dar nu cred ca sti ce e ala yoda.ro laughing.
Si mia stai o leaca Ioanie cu burta ta de bere.Ca dupa te iei la cearta cu cei care ti-au raspuns la intrebarelaughing si nu vrei astatongue

| Zaharioaei_Radu_1988 a răspuns:

Poate ca da poate ca nu depinde daca vor rula pe ps4 si ps3 sau xbox.one sau xbox360. dintre ps3 si 360, iau 360 dintre ps4 si one ps4