| sergiu2525 a întrebat:

MARE PROBLEMA! de 2 luni tot reformatez pc-ul, pentru ca tot clicaie, incepe si clicaie iar in acel moment pc se blocheaza, iar apoi imi apare pe ecran ce va voi scrie:citat: A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer ^ERNEL_STACK_INPAGE_ERROR. If this is the first time you`ve seen this stop error screen, restart your computer. if this screen appers again, follows theese steps:Check to make sure any new hardware or software is proply installed. If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any windows update you might need. If problem continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory option such as caching or shadowing. If you need to use Safe Mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select Advenced Startup Options, and than select Safe Mode. eu intelg ce zice, dar nu specifaica ce componente si cum sa le dezactivez, la fel si pentru programe.alte simptome:daca incerc sa joc un joc imi apare instant aceasta fereastra, la fel si daca vreau sa schimb resolutia desktopului.multumesc ca ai avut rabdare sa citesti atat si sper sa ma ajuti.

Răspuns Câştigător
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Unchiule daca e bipait e de la memoria RAM, daca e clicait si se aude din fata Pcului, e hard diskul care are baduri. De baduri poti scapa cu Hiren's BootCD, bineinteles, daca esti rabdator si norocos. Mai simplu ar fi sa iti iei altul nou. Te intreb eu acum... e Seagate hardu, este? laughing

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Acea eroare, din păcate, este extrem de păcătoasă şi rareori înţelegi ce mama dracului are. Eu mi-am mâncat mulţi nervi cu multe PC-uri din cauza nenorocitei ăleia de erori.
Totuşi, de cele mai multe ori, mai ales dacă tot apare deşi ai reformatat calculatorul, apare din cauza ACPI-ului, care e o funcţie care controlează stabilitatea plăcii de bază.
Dacă placa de bază devine instabilă... e primul semn că ar cam trebui să o schimbi (e drept că placa de bază dacă o schimbi e ca şi cum ţi-ai schimba tot calculatorul).
Totuşi, ca să scapi de ea, intră în Binary Input Output System (BIOS) cu tasta Delete (sau cu ce se intră în SETUP la tine) şi caută date despre ACPI şi dă-i disable la tot ce e legat de asta.
La mine a mers în cam 80% din cazuri.
Oricum, mai dă-ne detalii: Ce vârstă are calculatorul, ce HDD ai, ce RAMi ai, ce procesor, ce sursă (e posibil ca sursa să cedeze şi să nu mai alimenteze corespunzător şi asta să dea instabilitate în sistem).
Sunt foarte multe cauze iar eroarea e păcătoasă rău că nu spune "ce-l doare".
Spor!

| sergiu2525 explică:

Pana acum nu m-ati ajutat cu nimic...

| robert08 a răspuns:

Si eu am patit-o cand am avut xp si am reinstalat windowsul este cea mai simpla metoda nu mai stai sa te comlici cu programe sau mai stiu eu ce alte metode
eu ak am vista si nu mai am nici-o problema cu erorile de genul asta