| DannyR0 a întrebat:

Merita achizitionate castile Steelseries SIBERIA 100? Daca se gasesc posesori as fi recunoscator daca ati putea lasa un comentariu cu impresia dumneavoastra. Am vazut intr-un review ca diferentele dintre joase, medii si inalte nu prea se simte si din aceasta cauza caut un posesor happy
Totusi daca cunosti niste casti pana in 150-200 lei care te-au impresionat nu ezita sa spui big grin

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Doar daca le achizitionezi cu codul meu de reducere de la pcgarage, atunci merita. In ce review ai citit asa ceva? Cumva vreun destept de pe net care isi ia casti de 200 RON si le conecteaza la sunetul onboard de doi lei si vrea sa se auda altfel decat intr-un borcan? Castile care ma impresioneaza zi de zi aproape de mai bine de 5 ani sunt Koss Porta Pro, doar ca la calculator le folosesc foarte rar (alea sunt casti de umblat pe coclauri cu mp3 playeru'). In alta ordine de idei, la calculator folosesc Sennheiser HD 201 care se aud frumusel. Totusi, smecheria e sa ai o placa de sunet decenta. Am doua perechi de HD 201, cand mi-am luat mie i-am luat si sotiei. Ale mele conectate la Xonar DS, ale ei la onboard-ul de pe ASRock H110M-HDV. E o foarte mica-mare diferenta intre ele. La ea daca dau tot la maxim (driver, YouTube), se aude moderat de tare si cu medii/inalte/bas destul de slab definite. La mine daca am 60% in driver si peste 20% in YouTube, imi sar ochii din cap ca la melc. De cat de spatial suna si ce frumos se separa toate alea, nici nu mai discut. In concluzie, nu faci mare lucru cu casti fara placa de sunet sau, daca ai bani si vrei sa investesti in ceva destept, un DAC extern pe USB.

| DannyR0 explică (pentru KodrutZ):

Poate ma poti ajuta cu un fel de sfat. Este vorba de preturi; si sunt surpins si incerc sa imi dau seama de ce pe un site x pretul unor casti este de y lei iar pe altele cam cu cel putin 70 de lei mai mult, ajungandu-se la +200 lei fata de siteul x. Sincer nu inteleg adica discrepanta e prea mare si nu sunt nici la oferta. Oare pot fi ceva chinezarii sau siteurile din Romania sunt generosi cu consumatorul si ii dubleaza pretul de vanzare fata de cel de achizitie. Cred ca am sa pun si o intrebare pe site, poate reuseste cineva sa ma lamureasca complet.

| KodrutZ a răspuns (pentru DannyR0):

Ete nu intelegi. Stii vorba aia, prost nu e ala care cere, ci ala care da. Verifica pretul cu price.ro, daca sunt modele mai scumpe vezi si pe amazon.co.uk. De exemplu, pusesem ochii pe niste casti care la noi plecau de la 1300 RON. De pe amazon, cu tot cu transport, ma ajungeau cam 800 RON.