| Ionut01x a întrebat:

Merita sa achizitionezi un SSD?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Asta depinde de tine, daca ai nevoie si nu ai nevoie de milioanele respective.
Avantaje: boot foarte rapid, viteza mai mare de scriere/citere.
Dezavantaje: costa cateva milioane (plus montaj daca nu te pricepi sua nu vrei sa pierzi garantia) si sunt mai mici (nu ajung la 500mb-1tb ca cele clasice).
Tu stii daca ai nevoie sau nu, nu exista un merita sau nu merita valabil pentru toata planeta.
De exemplu pentru mine nu merita, pot astepta 30 secunde in plus la boot si nu am niciun fel de latenta in rest.
Bafta

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca nu ai nevoie, nu. ssd-urile is rapizi, nu fac zgomot, dar au spatiu de stocare mic si se consuma rapid. in cativa ani abia daca mai ai jumatate din viteza (comparat cu performantele unuia nou)

| mtbbikeeeee a răspuns:

Da! este mult mai rapid, nu face zgomotr, nu se misca mai incet dupa un timp doar dupa 50 de ani, nu are probleme la misari bruste. Sper ce te-am ajutat!