| Serenity998 a întrebat:

Mi-a imprumutat un amic laptopul lui deoarece PC-ul meu s-a stricat. Am facut o conexiune PPPOE (am facut iconita rds) dar nu ma pot conecta prin cablu. Acum sunt conectata la hotspotul facut de telefonul meu. Nu imi apare nici local area connection sau ethernet pe laptop, iar cand incerc sa ma conectez apare eroarea 651. Ce e de facut?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu este o problema fizica (mufele defecte) refa conexiunea PPPoe cu mai multa atentie. N-ai spus ce Windows ai si daca puneai si o imagine a conexiunilor facute.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu ai router, atunci conectezi cablul de internet direct in laptop si introduci numele si parola de accesare PPPoE EXACT cum scrie in contract, respectand EXACT literele minuscule si majusculele!
In caz contrar, codurile fiind diferite pentru literele mici si mari, conexiunea nu va fi permisa.

Daca folosesti router, atunci numele si parola trebuie setata in router (bifand si reconectarea automata! ), iar conexiunea la router trebuie setata automata (in acest caz se dezactiveaza conexiunea PPPoE din setarile de retea a laptopului).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai ppoe banuiesc ca ai rds. Daca suni la ei, iti dau ei indicatii pas cu pas, sa faci conexiunea.
Dar tu nu trebuie sa mai configurezi nimic la laptop. setarile sunt facute in router.
A, daca scoteai firu principal din router si il bagai direct in laptop, atunci da, trebuia sa faci conexiunea ppoe in laptop, dar tu trebuie sa bagi un alt fir intr-unul din cele 5-6 porturi care sunt, si in laptop, si ai net fara vreo setare suplimentara. Pentru ca, conexiunea ppoe e deja setata pe router.