| PrivesteCatreCer a întrebat:

Mi-am achizitionat un laptop de la Asus, laptop-ul are un i3 cu o placa grafica intregrata si mai are o placa video dedicata nVIDIA geforce 920m.Le-am instalat pe amandoua si vreau sa stiu in jocuri le foloseste pe amandoua sau doar pe una

Răspuns Câştigător
| Skippy223 a răspuns:

Doua modalitati:
1) Control Panel - Hardware/Device manager - Display Adapters - Click dreapta pe placa integrata si dai pe disable.
Daca nu il gasesti in control panel, atunci pe bara de Search din menu scrie simplu Device Manager, si continua pasii de sus.

2) Intri in BIOS. Cand pornesti laptop-ul apasa pe butonul F2. Continua sa-l apesi intruna (tap tap tap tap) pana cand iti intra in BIOS. BIOS-urile difera de la o placa de baza la alta. Cauta tu pe acolo, daca ai "Advanced", du-te pe el si uita-te dupa optiunea "Graphics configuration" si daca gasesti placa video integrata, dezactiveaz-o, dar vezi ca cealalta sa ramana activata. Save&Exit si gata. Ca sa verifici, scrie dxdiag in bara de executare din meniu, si dai la Display. Daca scrie Nvidia (seria si modelul), atunci e ok.
Revin-o.

8 răspunsuri:
| Illuminati2016 a răspuns:

Doar cea dedicata

| Skippy223 a răspuns:

Doua placi diferite nu vor fi folosite deodată. Chiar și pe desktop, doar una va merge. Ca sa vezi care e cea activata, scoate aplicația asta :
http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html (link-ul este sigur, nu-ți face griji).
Daca e folosita placa integrata, trebuie dezactivata.

| PrivesteCatreCer explică (pentru Skippy223):

Nu merge link-ul, oricum merci

| Skippy223 a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

Ciudat, mie îmi merge. Dacă tot vrei sa scoți aplicația, cauta cpuid pe google.
Dar în orice caz, dezactivează placa integrata.

| Doc_Marty_1998 a răspuns:

Recomandat este sa folosesti doar o placa.

| PrivesteCatreCer explică (pentru Skippy223):

Asta vreau sa fac da nu stiu cum

| PrivesteCatreCer explică (pentru Skippy223):

Multumesc. Am rezolvat

| Skippy223 a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

Ma bucur! happy