| AstroNoot a întrebat:

Mi-am cumparat o licenta BitDfender si am instalat antivirusul si l-am activat.Inainte am avut Kaspersky, tot cu licenta.Licenta de la Kaspersky este inca valabila si e original.Din momentul in care am activat Bitdefender,mi-a cerut insistent sa dezinstalez Kaspersky pentru ca a identificat malware,cal troian si tentative de phishing.E o miscare comerciala sau chiar exista o problema. Urma sa dezinstalez kaspersky oricum, dar n-am chef de pierdut date si de calculator infectat.Imi da status failed de fiecare data cand incearca sa dezinstaleze Kaspersky.Pe Kaspersky imi spune ca BitDefender e cu malware...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Multe solutii de detectare de virusi pot confunda un virus cu un antivirus. Si acesta e un exemplu.
Intrii pe site-ul Kasperski, descarca programul de dezinstalare si curatire completa (remover), dupa care re-instaleaza Bit Defender - daca consideri ca e mai bun.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai cine ti-a spus tie ca se instaleaza un antivirus peste altul? Si oricum avand Kaspersky cu licenta, nu aveai niciun motiv sa instalezi Bitdefender... Kaspersky e mai bun!

| AstroNoot explică (pentru K0sti):

Kaspersky expira peste 3 zile

| K0sti a răspuns (pentru AstroNoot):

SI care e problema? Se plateste o diferenta si se reinoieste licenta...

| danutzu96 a răspuns:

Nu se instaleaza 2 programe de antivirus pe acelasi pc (simultan). Alarmele sunt false. Trebuie dezinstalat complet antivirusul vechi inainte de instalarea celui nou.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Evident, miscare comerciala. Insa instalate doua, consuma reurse si calculatorul merge mai greu.