| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat si eu un laptop Acer acum 2 luni iar de cateva zile cand il deschid "ţiuie", face foarte urat, ca o alarma, tare, si timp de cateva secunde. (in jur de 20 sec). Apoi se opreste din acel ţiuit, este deschis normal, dar nu merge tastatura ok; Daca apesi space, scrie 6 ( de multe ori, se opreste cand vrea el din scris ); enter scrie "\"; plus alte taste care nu merg. Am schimbat limba din windows, e un windows 7, dar nimic, trebuie instalat alt windows? Sau e stricat? (adica e posibil sa se fi stricat daca a scapat cineva din casa apa pe el, nu?; normal ca nimeni nu recunoaste, dar eu cel putin asa cred; ca a fost scapata apa)
Eu cred ca nu mai trebuie instalat windowsul deoarece am pus o tastatura de la calculator si merge perfect, sigur e stricat, nu? Am nevoie de niste pareri.

Răspuns Câştigător
| lol23 a răspuns:

Daca l-ai cumparat acum 2 luni ai garantie la el... asa ca nu are de ce sa te doara capu`.Du-te la magazinul de unde l-ai cumparat. Probabil s-o ars ceva prin el... nimic nu mai este bine facut in ziua de azi.MADE IN CHINA! daca ai pus o tastatura de la pc si merge bine, inseamna ca e ceva de la tastatura. Ceva din interior. Nu incerca sa il desfaci tu!

5 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

In acest caz win nu are nici-o treaba cu tiuitul. Sfatul meu este sa mergi la un service sau la garantie. Daca esti mai indraznet il poti desface.Vei gasi multe pe youtube. http://www.youtube.com/watch?v=_94Y0miO45U&feature=related

| PoisonJuke a răspuns:

Pai deschide laptopu, cu tiuitu probabil sa prafuit sau ai ceva probleme cu cooleru(ventilatoru) si tastatura hm... nu e sigur de la apa, nu prea am idee daca as fi acolo poate mi-as da seama... intreaba si tu pe un cunoscut care le ale cu calcu sau mai simplu cum zice lol dul la magazin. No salut, a da WARNING!: nu umbla la el daca nu te pricepi cal strici mai raulaughing.

| DanDannn a răspuns:

Si eu am un Acer, primit do constantin si elena. Te sfatuiesc sa iti instalezi Kaspersky antivirus deoarece s-ar putae sa ai un Trojan Horse Generic sau Trojan horse Trap. ele provoaca schimbarea tastelor si a zgomotelor. Sau, reinstaleaza windowsul. si eu am windows 7 si merge perfect, dar ai grija pe ce situri si ce downloadeziwinking
1. reinstaleaza windowsul
2.instaleaza antivirus

| vlad15eu a răspuns:

Ok...am si eu un ACER EXTENSA si nu am avut niciodata probleme de genul asta, acum windows-ul nu are nici o legatura cu pb ta...incearca sa il duci la un service sau la cineva specializat!

| bogdan_7896 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie sa scap apa pe tastatura si nu mai mergeau unele taste, dar cred ca s-a stricat pentru ca nu au cum sa se schimbe literele. Si tiuitul e deoare ce l-ai tinut in frig sau de la apa scapata pe el