| macholyco a întrebat:

Mi am cumparat un cablu AUX pentru masina, ford focus
Am un pioneer si cand il conectez la AUX se aude doar pe partea dreapta, am schimbat cablu una cu alta, mentionez ca am incercat mai multe telefoane, iPhone, Samsung si tot asa
Cand sunt pe USB se aude si pe partea Stanga, Stereo etc
Ce ziceti?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cablul are mufe jack cu doar 3 contacte (2+1), iar telefonul tau are iesirea pe o mufa de 4 contacte (3+1), incluzand si contactul pentru microfon.
Trebuie sa folosesti o mufa de adaptare la iesirea telefonului sau un cablu cu mufe corespunzatoare.

| macholyco explică (pentru Bula):

Amandoua au 2 contacte

| Bula a răspuns (pentru macholyco):

O mufa jack stereo (pentru casti, difuzoare sau legatura audio stereo are 3 contacte: 2 fire "calde" + masa (contactul comun).
Mufa de iesire a unui telefon are inca un contact in plus, pentru microfon.
Ca urmare, mufa tata si ceea mama (din telefon) nu se potrivesc, este necesar un adaptor.

| StefanNumeDeCod a răspuns:

Incearca din setari la audio sau calibrezi ca poate e doar pe dreapta, e o setare L=R

| Alin_Alin_2000_jeUB a răspuns:

Am un prieten care a avut aceiasi defectiune, doar ca el trebuia sa pozitioneze telefonul incat cablul auxiliar sa se atinga de nimic, nu stiu incearca!