| AlexeyMan99 a întrebat:

Mi-am cumparat un monitor nou si am primit multe cabluri, unele mai utile, altele nu (cablul audio de exemplu, fiindca am boxe). Celalalt monitor avea doar 2 cabluri (era un model foarte vechi), anume cel pe care il bagi in priza (cu 3 intrari) si cel pe care il bagi in PC (cel cu surube). Problema la monitorul asta e ca merge, totul e ok, dar 2 cabluri au ramas afara, anume cablul HDMI si cel DP..nu am asemenea intrari in PC, deci nu am unde sa le bag. Totusi monitorul merge. Ma poate ajuta si pe mine cineva in privinta asta? Cu ce sunt utile cele doua si ce ar trebui sa fac? Daca e necesar o sa cumpar ceva adaptor pentru el sau nu stiu, dar daca monitorul merge bine, la ce imi folosesc cele doua?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Placile video mai noi, deci calculatoarele mai noi nu mai au mufa vga la care merge cablul vga cu 15 pini si atunci cele 2 cabluri hdmi si dp isi dovedesc utilitatea. In plus, cele 2 moduri suplimentare de transmitere a semnalului video hdmi si dp sunt mai performante.
Cablul vechi vga transmite semnal analog, in timp ce hdmi si dp transmit semnal digital.

1 răspuns:
| Hihowareyou a răspuns:

Probabil ca cel me-al doilea cablu de la monitorul vechi (nu cel pe care il baig in priza) era un cablu DVI. Monitorul poate merge si folosind un cablu DVI, si folosind un cablu HDMI.
Mari diferente nu exista intre cele doua, in principiu cablul HDMI transmite atat video, cat si audio, dar monitorul nu transmite sunet, ci doar imagine.
Cat despre cablul DP, nu te pot ajuta. Sper ca am fost de folos. Bafta!