| BlueByMe a întrebat:

Mi-am cumparat un sony ericson vivaz, iar acum, pentru prima data sa descarcat bateria.cat timp trebuie sa il las la incarcat(ca stiam ca la orice telefon, prima data trebuie sal las mai mult la incarcat)?straight face

6 răspunsuri:
| anotherchild a răspuns:

Vechea formatare - la primele 2-3 incarcari 12 ore. Nu mai este valabil. Acum telefonul se incarca standard - adica il bagi la incarcat si il lasi sa se incarce - cand vezi ca e incarcat complet - il scoti de la incarcat si gata. Mama mea si-a luat de curand un Nokia 5230 si primele 2 incarcari la tinut in priza 11-12 ore si acum bateria ii tine doar 2 zile - si ea nu fol. telefonul decat sa vorbeasca - nu internet, muzica. etc!

| qwerty a răspuns:

Desi poate multi o sa-ti zica sa il lasi 15 ore la prima incarcare, eu iti spun din proprie experienta ca nu e bine sa faci asa. Il lasi pana iti arata ca e incarcata bateria si dupa aia il scoti. Nu il lasi mai mult.

| vigome a răspuns:

Poti sa il lasi cit vrei tu pentru ca el se va incarca cit vrea el, apoi inchide incarcarea si nu se intimpla nimic, au sistem inteligent de incarcare si nu au nimic de-a face cu vechile reguli care existau. Si iti spun din experienta, pentru ca fiica mea are unul de citeva luni si niciodata nu stie cind si cit il tine la incarcat, oricum e super si merge bine, felicitari pentru achizitia acestui tip de telefon.

| Simon a răspuns:

Nu mai este valabila asa-zisa formatare a bateriei. Il lasi pana se incarca. Toate bune!

| Biscotte a răspuns:

Din cate stiu eu 12 ore!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula la primele 2-3 incarcari se lasa telefonul aproximativ 14 ore la incarcat.