| Myr3ll1994 a întrebat:

Mi-am cumparat un telefon nou (vodafone smart 858) si am o mica problema cu el. Bateria tine doar cateva ore (daca intru pe net) si nu cred ca e normal sa se descarce asa de repede. Am auzit ca este din cauza ca trebuia formatata bateria, dar cand l-am cumparat mi-a zis vanzatoarea ca nu trebuie formatat. Nustiu ce sa fac sa il las 12 ore sa se formateze sau este normal sa se descarce asa de repede?

4 răspunsuri:
| RazzyFUnik a răspuns:

La telefoanele noi din ultimii ani nu mai este nevoie de formatare... aceasta se face in timp prin simpla incarcare descarcare... iar pe net un telefon consuma multa energie pentru transfer de date> Acele telefoane vodafine numite sunt chinezesti facute pentru firma Vodafone si nu prea sunt asa fiabile

| Savy a răspuns:

Descarca-l commplet (pana nu se mai deschide) si tine-l la incarcat 14 ore inchis. Apoi utilizeaza-l in mod normal, bateria isi face formatare in urma unui numar de incarcari.
Repeta formatarea o data la 6 luni.

| InuIo a răspuns:

Si eu am patit asta. Bateria trebuie formatata. Acuma nu mai are rost, nu se mai formateaza dar daca vrei sa te tina mai mult trebuie sa cumperi una noua si sa o formatezi.

| Stefan_Andrey_1992 a răspuns:

La telefoanele Vodafone 858 smart daca folosesti internetul sau daca il ai activat si nu il folosesti ti se va duce bateria mai repede (pe cartela reincarci si nu mai activezi setu si o sa tina bateria mai mult)sper ca te-am ajutat Funda?