| Scarlett011243 a întrebat:

Mi-am cumparat un telefon Samsung Galaxy Mini 2 chiar azi...
As vrea niste instructiuni la el mai clare decat cele ce le-am primit cu telefonul... Gen, cum pot sa imi pun o melodie la telefon cand ma suna cineva, etc

Funda!

Răspuns Câştigător
| alecx4music a răspuns:

Ca sa iti setezi o melodie ca ton de apel:
Ti apasat pe melodia care vrei sa o setezi ca ton de apel si apare un meniu. Ii dai seteaza ca sonerie telefon, sau daca vrei sa o setezi doar pentru un singur contact, ii dai sonerie contact.
Ca sa poti instala orice aplicatie doresti, trebuie sa intrii in setari, aplicatii, si bifezi surse necunoscute.
Daca vrei sa iti instalezi aplicatii, cauti aplicatia dorita in google play, iar apoi te duci in Filecrop si cauti numele plicatiei, cu extensia.apk
Exemplu: Angrybirds.apk
Ca sa le instalezi, conectezi telefonul la pc cu cablul de date, iti apare o notificare in bara de sus, ii dai pe ea si activezi stocarea de date, apoi iti muti fisierul descarcat sa spunem angrybirds.apk pe cardul de memorie.
Apoi deconectezi telefonul de la pc, si instalezi aplicatia.
Pentru o durata mai indelungata a bateriei telefonului iti poti regla manual luminozitatea ecranului, sau poti instala un widget cu care ai acces direct de pe ecranul telefonului la luminozitatea ecranului. Eu folosesc Slider widget care arata cam asa:
https://play.google.com/......ps/details t=W251bGwsMSwxLDEsImRlLmhpbnRlcmhvZmFwcHMuc2xpZGVyd2lkZ2V0Il0.
Vezi ca aplicatiile desi dispar cand apesi pe butonul home sau back, ele ruleaza inca in backround si iti consuma bateria. Te duci in setari, aplicatii, servicii in curs de executie, si le opresti manual pe cele care nu iti mai trebuie.
Iti poti seta un model de blocare al ecranului (ATENTIE)
Desi trebuie sa il desenezi de 2 ori pentru a confirma modelul, se mai intampla sa il uiti si este indicat sa pui un model logic, nu unul la nimereala. Eu il deblochez de 5-6 ori ca sa imi intre in reflex. (Prefer modelul de blocare al ecranului, pentru ca nu mai vibreaza atunci cand deschid telefonul - o alta cale de a economisi bateria)
Daca nu ai acces la internet, poti sa debifezi GPS-ul si folosirea retelelor fara fir, ca sa nu mai consume bateria. Poti debifa si Descarcarea automata a eferimidelor.
Daca ti se pare enervanta autorotirea ecranului, o poti opri din setari, afiseaza, autorotire ecran.
Poti seta timpul dupa care ecranul se stinge la setari, depasire timp de asteptare.
Ca sa nu mai fie nevoie sa reglezi data si ora de fiecare data cand pornesti telefonul, intrii in setari, data si ora, bifezi optiunea Automat.
Daca mai ai nelamurir sau intrebari, imi spui...
Bafta!

| Scarlett011243 explică (pentru alecx4music):

Am dat pe melodie si imi apare doar: partajare, stergere, mutare, copiere, redenumire, detalii;

| Scarlett011243 explică (pentru alecx4music):

Ah, nu lasa am reusit happy

4 răspunsuri:
| Vlad_Aldea_1991 a răspuns:

Salut! Am si eu aceeasi problema, cum ai reusit sa setezi melodia?