| mihaitza_5454 a întrebat:

Mi am desfacut calculatorul si numi gasesc procesorul pe carcasa scrie intel celeron inside deci e pe placa de baza? Pot sa-l schimb? unde este de obicei procesorul?

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

E pe placa de baza sub ventilatorul acela cat o palma (fara degete :D).
Vezi ca are niste cleme ce se desfac cu o surubelnita lata dar ai grija la ele sa nu le fortezi prea tare ca se pot rupe. De asemenea daca vrei sa il schimbi intre radiatorul de aluminiu si proceosor se pune pasta termica pentru ca trasferul de caldura sa se realizeze mai bine si mai rapid.
De asemenea daca vrei sa schimbi procesorul cauta modelul placii de baza pe net si vezi ce procesoare suporta ca poti cumpara ceva incompatibil.
Daca nu te pricepi la asa ceva cel mai bine ar fi sa chemi pe cineva, dar daca nu te grabesti trage un ochi si pe youtube si vezi cum se schimba anumite piese.
Daca te intereseaza si alte Tutoriale PC, uite aici unele destul de faine: http://www.tutorialepc.ro

2 răspunsuri:
| greenmile00 a răspuns:

Procesorul este pe placa de baza, o sa il vezi cu un ventilator deasupra lui. Ar fi neindicat sa umbli la el. daca nu te pricepi. Pur si simplu cheama pe cineva care stie cum sa il scoata in cazul in care trebuie scos.

| flyleaf22 a răspuns:

Procesorul este sub cooler (ventilator). In general e langa memoriile RAM. Vezi sa nu confunzi cu ventilatorul de la placa video. Il poti schimba dar, daca nu ai experienta, mai bine ceri ajutor.