| Luci88 a întrebat:

Mi-am facut un blog, si vreau ceva sa atrag mai multe persoane, ce sa scriu ce sa pun pe el? dati-mi niste informatii ceva, va rog frumos, s-au un site unde pot crea un blog mai simplu si frumos! funda

Răspuns Câştigător
| AdrianoB a răspuns:

Frumos raspuns, imi place. Se vede ca ai habar despre ce vorbesti.
Dar cred ca ai luat-o putin cam tare happy Eu cred ca @Annunziata nu stie prea multe despre SEO (optimizare pentru motoarele de cautare), Google AdWords Keyword Tool s.a.m.d.
Pentru tine, pentru mine, pot parea asa de baza, dar pentru un incepator, e ca si cum l-ai pune sa piloteze un avion.
Sa incerc sa te ajut si eu asa catusi de putin.
Deci, ca sa iti faci un site gratuit, iti recomand sa folosesti WordPress.com sau Blogger.com. Sunt cele mai renumite platforme de blogging gratuite. Pt Wordpress gasesti mii de teme (design-uri) gratuite, destul de frumoase, pe care le poti instala si-ti vor transforma site-ul. Pe langa asta, aceste platforme sunt si simplu de folosit.
Daca reusesti sa iti faci site-ul, trebuie sa te apuci sa scrii in primul rand ce te pasioneaza pe tine cel mai mult. Daca te pasioneaza ceva, vei avea vointa sa continui sa scrii pe acel site, fara ca sa renunti la un moment dat. Daca te pasioneaza ceva, de asemenea vei fi foarte buna la ceea ce scrii si asa vei oferii informatii de calitate cititorilor.
Daca site-ul il faci din placere, poti scrie despre absolut orice placere ai. Daca vrei sa si profiti din el la un moment dat, va trebui sa alegi o pasiune din care, candva, poti profita, daca intelegi la ce ma refer. Sunt multe posibilitati sa faci bani dintr-un site, foarte multe.
Daca vrei sa stii daca site-ul tau va putea face profit candva, va tebui sa faci o cercetare a pietii, a nisei in care vrei sa te bagi, sa vezi daca exista vreun interes in ea s.a.m.d.
Ca sa atragi trafic, in primul rand continutul trebuie sa fie de valoare pentru ca lumea sa se intoarca, sa-l recomande prietenilor etc, si in felul asta vei genera trafic natural. Altfel, poti comenta in forumuri si sa lasi raspunsuri ajutatoare iar in semnatura sa pui un link catre site-ul tau. Atentie insa ce forumuri folosesti pentru ca vei fi penalizata de Goolge pentru link-urile slabe sau spam care sunt directionate catre site-ul tau. Poti scrie articole de oaspete, pe alte bloguri, iar lumea te va lua in seama si vor merge pe site-ul tau. Poti promova site-ul pe retelele sociale precum facebook, twitter, pinterest etc. Modalitati pentru a genera trafic sunt multe, trebuiesc aplicate diferite strategii de marketing.
Apoi mai este vorba ca trebuie sa tii cat de cat cont si de cuvintele cheie din articole, sa fie pagina cat de cat optimizata SEO.
Sincer, as putea sa iti dau multe informatii, dar nu este loc si spatiu aici pentru asa ceva. La ce vrei tu sa stii, trebuiesc multe informatii si cercetari, trebuie sa inveti cateva lucruri.
Cred ca ti-am mai dat tie un raspuns astazi la o intrebare. Dupa cum am mai spus, voi face un site in curand (acu lucrez la el) si acolo voi scrie foarte mult despre asa ceva. O sa primesti informatii voloroase acolo, crede-ma happy
Salveaza-mi username-ul, sau trim o cerere de prietenie, si daca mai esti pe aici, vei afla cand site-ul va fi gata. Sau trim un PM cu adresa de email daca vrei, dar ma gandesc ca poate nu vrei sa dai asa adresa la orice.
Oricum, eu voi mai fi pe aici si poate ne vom vedea la mine pe site, cine stie happy
Iti doresc multa bafta.

3 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

Tu esti ca aia care vor sa scrie o carte, dar nu au habar ce sa scrie.

| laura81 a răspuns:

Trebuie sa scrii, in primul rand, despre lucruri la care te pricepi.

Poti folosi "instrumentul pentru cuvinte cheie" pus la dispozitie de google adwords pentru a vedea ce se cauta cel mai mult pe net.

Postarile trebuiesc optimizate SEO pentru a fi gasite cat mai usor in google (titlu, descriere, cuvinte cheie, etc)

Pentru a atrage vizitatori trebuie sa postezi link-uri catre blogul tau pe forumuri (nu spam, ci ca raspuns la diverse intrebari - daca ai articole care corespund)

Poti organiza concursuri pe blog sau pe pagina de facebook a blogului, pentru a atrage persoane care te urmaresc.

Eu folosesc blogger cu teme gratuite descarcate de pe net.

Uite cateva exemple de bloguri:
http://ideipentrufemei.blogspot.ro/
http://ideipentrubarbati.blogspot.ro/
http://haine24.blogspot.ro/
http://slabiresitonifiere.blogspot.ro/

| AdrianoB a răspuns (pentru laura81):

Frumos raspuns, imi place. Se vede ca ai habar despre ce vorbesti.
Dar cred ca ai luat-o putin cam tare happy Eu cred ca @Annunziata nu stie prea multe despre SEO (optimizare pentru motoarele de cautare), Google AdWords Keyword Tool s.a.m.d.
Pentru tine, pentru mine, pot parea asa de baza, dar pentru un incepator, e ca si cum l-ai pune sa piloteze un avion.
Sa incerc sa te ajut si eu asa catusi de putin.
Deci, ca sa iti faci un site gratuit, iti recomand sa folosesti WordPress.com sau Blogger.com. Sunt cele mai renumite platforme de blogging gratuite. Pt Wordpress gasesti mii de teme (design-uri) gratuite, destul de frumoase, pe care le poti instala si-ti vor transforma site-ul. Pe langa asta, aceste platforme sunt si simplu de folosit.
Daca reusesti sa iti faci site-ul, trebuie sa te apuci sa scrii in primul rand ce te pasioneaza pe tine cel mai mult. Daca te pasioneaza ceva, vei avea vointa sa continui sa scrii pe acel site, fara ca sa renunti la un moment dat. Daca te pasioneaza ceva, de asemenea vei fi foarte buna la ceea ce scrii si asa vei oferii informatii de calitate cititorilor.
Daca site-ul il faci din placere, poti scrie despre absolut orice placere ai. Daca vrei sa si profiti din el la un moment dat, va trebui sa alegi o pasiune din care, candva, poti profita, daca intelegi la ce ma refer. Sunt multe posibilitati sa faci bani dintr-un site, foarte multe.
Daca vrei sa stii daca site-ul tau va putea face profit candva, va tebui sa faci o cercetare a pietii, a nisei in care vrei sa te bagi, sa vezi daca exista vreun interes in ea s.a.m.d.
Ca sa atragi trafic, in primul rand continutul trebuie sa fie de valoare pentru ca lumea sa se intoarca, sa-l recomande prietenilor etc, si in felul asta vei genera trafic natural. Altfel, poti comenta in forumuri si sa lasi raspunsuri ajutatoare iar in semnatura sa pui un link catre site-ul tau. Atentie insa ce forumuri folosesti pentru ca vei fi penalizata de Goolge pentru link-urile slabe sau spam care sunt directionate catre site-ul tau. Poti scrie articole de oaspete, pe alte bloguri, iar lumea te va lua in seama si vor merge pe site-ul tau. Poti promova site-ul pe retelele sociale precum facebook, twitter, pinterest etc. Modalitati pentru a genera trafic sunt multe, trebuiesc aplicate diferite strategii de marketing.
Apoi mai este vorba ca trebuie sa tii cat de cat cont si de cuvintele cheie din articole, sa fie pagina cat de cat optimizata SEO.
Sincer, as putea sa iti dau multe informatii, dar nu este loc si spatiu aici pentru asa ceva. La ce vrei tu sa stii, trebuiesc multe informatii si cercetari, trebuie sa inveti cateva lucruri.
Cred ca ti-am mai dat tie un raspuns astazi la o intrebare. Dupa cum am mai spus, voi face un site in curand (acu lucrez la el) si acolo voi scrie foarte mult despre asa ceva. O sa primesti informatii voloroase acolo, crede-ma happy
Salveaza-mi username-ul, sau trim o cerere de prietenie, si daca mai esti pe aici, vei afla cand site-ul va fi gata. Sau trim un PM cu adresa de email daca vrei, dar ma gandesc ca poate nu vrei sa dai asa adresa la orice.
Oricum, eu voi mai fi pe aici si poate ne vom vedea la mine pe site, cine stie happy
Iti doresc multa bafta.

| FulgerMcQueeN a răspuns:

Sex Shop rolling on the floor