| Marius1789 a întrebat:

Mi-am instalat Windows 8.1 Pro, dar cum eram pe graba mi l-am instalat intr-o partitie cu prea mult spatiu(120 si ceva de GB) si eu voiam sa ii pun doar 50 GB. Acum am avut Windows 7 si mi-a ramas fisierele lui salvate intr-o partitie(system D). Ce se intampla daca o formatez ca as vrea sa fie goala partitia aceea si as putea sa iau acum memorie din partitia Windows-ului sa o pun in alta?

Răspuns Câştigător
| AndreiM77 a răspuns:

Stiu, dar nu da format.
Dar poti sa da-i click dreapta pe my computer sau this PC si da clilk pe manage.
Dupa ce ti s-a deschis fereastra cu manage, cauta si da clilk pe Storage, dupa pe Disk Management, si mai jos iti va arata partitiile C, D, cum le ai tu notate.
La partitia in care nu o poti deschide poate sa iti apare scris pe ia unallocated sau loked, da click dreapta pe ia si dupa da click pe unlokedet space sau ceva de genu.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Easeus partition master.

| AndreiM77 a răspuns:

Nu cred ca o sa mearga.
Am facut prostia asta, am formatat o partitie si cand s-a restartat mi-a aparut Missing your System sau MSBoot.
Ideea este ca daca o formatezi ceva se va pierde din sistemul de operare si nu va mai raspunde.
Mai bine reformateazal inca o data dar nu te grabi, si la partitii nu da "format disk", selecteaza partia si da click pe "Delete", si dupa creeaza po partitie noua.

| Marius1789 explică (pentru AndreiM77):

Delete nu imi da. Imi arata doar format si alte chestii cand dau click dreapta pe ea.

| Mariuss32 a răspuns (pentru AndreiM77):

Tu spui să îi dau delete și să fac alta?

| AndreiM77 a răspuns (pentru Marius1789):

Stiu, dar nu da format.
Dar poti sa da-i click dreapta pe my computer sau this PC si da clilk pe manage.
Dupa ce ti s-a deschis fereastra cu manage, cauta si da clilk pe Storage, dupa pe Disk Management, si mai jos iti va arata partitiile C, D, cum le ai tu notate.
La partitia in care nu o poti deschide poate sa iti apare scris pe ia unallocated sau loked, da click dreapta pe ia si dupa da click pe unlokedet space sau ceva de genu.

| GeoGeo6566 a răspuns:

Da-i click dreapta pe my computer sau this PC si da clilk pe manage.
Dupa ce ti s-a deschis fereastra cu manage, cauta si da clilk pe Storage, dupa pe Disk Management, si mai jos iti va arata partitiile C, D, cum le ai tu notate.
La partitia in care nu o poti deschide poate sa iti apare scris pe ia unallocated sau loked, da click dreapta pe ia si dupa da click pe unlokedet space sau ceva de genu.