| Randomguy96 a întrebat:

Mi-am luat de curând un calculator și din câte am auzit nu este bine sa îl țin pe podea sau sub birou deoarece se va depune foarte mult praf în el. Este cu adevărat o problema serioasa dacă îl țin pe jos?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Este un adevar pana la urma, am avut calculatoare pe podea multi ani (mai exact 11), insa din 2011, le-am tinut doar pe birou.
Daca obisnuiesti sa dai cu aspiratorul saptamanal, si sa iei și calculatorul deoparte, si sa stergi sub el, situatia nu e chiar dramatica, dar tot o sa strângă in el mult praf, in special din acela fin, pe palete, pe mosfeti, in radiatorul de pe procesor si eventual placa video, etc.
Praful se depune pe componentele sursei, ale placii de baza, printre lamelele radiatoarelor, astfel incat respectivele componente nu vor mai avea parte de racire corespunzatoare, vor functiona la o temperatura mai mare decat a fost planificat, si li se va scurta astfel durata de viata.

Iar ventilatoarele pline de praf, produc zgomot, si le scade puterea de racire.

Un sistem tinut pe podea ar trebui curatat cu compresorul de aer la fiecare 5-6 saptamani, cu o presiune potrivita (7 bar maxim, aproximativ 100 psi), si sub nici o forma de la distanta mica.
Trebuie sa ii iei capatul jos si sa folosesti drept duza un varf de plastic de la un pix cu deschiderea cat mai mica.
Eventual un ac de umflat mingi, la care ii turtesti ușor capatul.
E important sa porti si o bratara antistatica, sau sa creezi pamantare de la duza.

https://www.sculesiechipamente.ro/......2500-crom/

Sau cauta ceva pe care poti sa il pui, o mica masuta, pe comoda, pe perete...

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

E un mit, doar nu ai biroul pus in stradă să te umpli de praf...