| andreiz112 a întrebat:

Mi-am luat o placa video fara sa-i conectez pcie cable
Si monitorul nu se aprinde
Stiu, ca nu am conectat ca sursa mea nu are connectorul al
Dar voiam sa imi dea macar un mesaj ca trebuie sa conectez

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Nu o sa mearga din cauza ca placa nu este alimentata suficient.

Placa de baza nu poate da mai mult de 150w.

In cazul placii video aceasta are nevoie de mai mult de atat. De asta este nevoie de alimentari separate - 6 pini (75w) respectiv 8 pini 150w.

In cazul in care sursa ta nu dispune de acel conector poti pune un adaptor molex/sata -> PCie

| andreiz112 explică (pentru DrGeorge):

Dar de ce nu imi scrie ca are nevoie de mai mult?!?!?!?
Ca stiu ca ar trebui sa scrie sa conectez connectori

| DrGeorge a răspuns (pentru andreiz112):

Ar trebui sa fie specificat in manualul de instalare al placii. Insa este posibil sa lipseasca din cutie.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si daca stii de ce mai intrebi?