| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat PC nou si am viteza la net 3 MB, iar pe cel vechi aveam 6 MB! Are vreo legatura cu calculatorul sau poate au cei de la Romtelecom niste probleme? Unui prieten care sta la 3 case distanta si are exact acelasi internet i-au iesit 6 mb...

Răspuns Câştigător
| هوراس a răspuns:

Poate au romtelecomul probleme, poate are router-ul, nu știu, oricum nu are legătură cu faptul că ți-ai luat pc nou, cum a spus "expertul" de mai sus

3 răspunsuri:
| valy_9268 a răspuns:

Pai si viteza la net depinde in mare parte de performanta calculatorului, mai exact, de procesor, rami, hard, depinde de puterea si de viteza de procesare a datelor, mai depinde si de sistemul de operare, posibil ca tu sa ffi avut anterior un pc cu procesor si rami mai mari decat cel nou!

| anonim_4396 explică (pentru valy_9268):

Cel vechi era mult mai slab ca asta nou...
Sa fie ca am trecut de la win 7 la 8?

| valy_9268 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai probabil, windows 8 cere mult mai multe resurse decat 7, 8 este mai mult pentru magazine decat pentru desktop, cu cat sistemul de operare cere mai multe resurse scate performanta calculatorului, nu iti va mai ramane destule resurse pentru procesarea altor operatii, iti va scade viteza, incearca sa bagi 7 si sa vezi cum iti merge!