| daciada a întrebat:

Mi-am luat un calculator nou, l-am montat tot... l-am pornit, porneste calculatorul dar monitorul ramane in stand-by ce sa fie?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Du-l la service, chiar nu mai ai ce face! poate fi slotu mort. sau alta varianta, desi nu cred, sa ai sursa prea slaba si sa nu duca placa video?

13 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Daca nu e vreun sigiliu la capacul lateral, deschide-l si vezi placa video. se incalzeste se infierbanta, functioneaza ventilatoru cu alte cuvinte are curent in ea? daca nu, la magazin, sa iti schimbe placa video!

| daciada explică (pentru florin1979):

Placa video nu este integrata, ea este singurul component vechi din pc...si functioneaza...dar nu arata nimic pe desktop

| florin1979 a răspuns (pentru daciada):

Cate mufe video ai in spate? 2 sau una? daca ai 2 incearc-o aia de la placa video dedicata. daca nu vrea, incearc-o pe aia de la placa video integrata! daca nu o ia, seteaza din bios. nu are cum ca ambele sa fie defecte!

| daciada explică (pentru florin1979):

Am urmatoarea placa de baza Asus m5a78L/USB3,nu are placa video integrata.placa mea video este leadtek px9500 gt,nu stiu ce sa mai fac am incercat o mie de lucruri, efectiv nu transmite la monitorul, coolerul d pe placa video se invarte...totul pare sa functioneze dar ca nu se aprinde monitorul(am incercat si cu alt monitor). help me!

| florin1979 a răspuns (pentru daciada):

Http://www.leadtek.com/......erview.asp uita-te cu atentie la poze. vezi daca cablul negru este bine conectat. alta varianta, ia placa video, du-te la un prieten cunostinta sau la un service pc si roaga pe cineva sa o probezi! dureaza 5 minute. daca nici acolo nu vrea, e ars chipsetu. si la gunoi:( te rog sa imi spui ce ai rezolvat, sunt curios daca ai facut ceva ok!

| daciada explică (pentru florin1979):

Chiar acum inainte sa intru aici am incercat in alt pc placa video nu stiu ce sa mai fac...este buna placa(nu este aia a mea set ddr3 512mb) ...astept raspunsuri, idei

| florin1979 a răspuns (pentru daciada):

Daca ai mai multe sloturi pci expres pe placa de baza, schimba-i locu in alt slot. daca la alt pc merge poate fi din bios. monitorul stii sigur ca e bun? poate fi cablul intrerupt. chiar nu stiuc e sa zic. ia unitatea, du-o la service si sa o probeze acolo pe alt monitor. daca merge, e monitorul, daca nu merge, ii dau ei de cap. sau incearca o placa video de la un amic, sa o probezi. nu stiu ce sa zic. poate fi si cablul intrerupt. cablul din monitor ce duce in pc, in placa video.

| daciada explică (pentru florin1979):

Nu stiu ce sa mai zic nici eu...e bun monitorul l-am incercat la laptop...nu am decat un slot pc-e

| florin1979 a răspuns (pentru daciada):

Du-l la service, chiar nu mai ai ce face! poate fi slotu mort. sau alta varianta, desi nu cred, sa ai sursa prea slaba si sa nu duca placa video?

| ionutz03 a răspuns:

Posibil sa ai 2 placi video, adica ai 2 mufe pentru calul acela de la monitor. Le incerci pe amandoua.

| Andutu_5204 a răspuns:

Daca ai si pe placa de baza placa video integrata si ai bagat mufa VGA in ea si zici ca ai si placa video separat e normal sa nu ti se aprinda pentru ca cea integrata se dezactiveaza.Deci te uiti in spatele unitatii daca ai 2 mufe albastre si e bagata in cea de sus o scoti si o bagi in cea de jos adica in placa video cea separata ar trebui sa mearga.

| catalin188 a răspuns:

Pote nu ai bagat mufa video unde trebuie

| daciada explică (pentru catalin188):

Este bagat conectat tot.

| backback a răspuns:

Sau e cablul defect