| JusTPauL a întrebat:

Mi-am pus ssd in laptop dar cand porneste windows-ul nu-mi apare nimic in my computer, mi-a aratat ca s-a instalat dar nu-l vede,
Mai trebuie facute ceva setari din bios?
Imi porneste pe windows-ul de pe celalalt hdd.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Du-te aici si vezi in Dsik management daca il poti face sa-l vada:
http://www.youtube.com/watch?v=vCjpbgivnps
Daca nu, BIOS nu suporta SSD.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

In disk manager, apare ssd-ul si zice unallocated, i-am dat instal ppe disk1. unde arata memoria si online.
Acum ar trebui sa dau pe fereastra aia unde scrie unallocated si new simple volume?
In bios apare.
Da-mi add la id ioje_paul sa vbm mai usor.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Exact. (Simple Volume, Litera, alegi capacitatea, format NTFS)
si o sa-l vezi.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Da e ok apare, in clipul ala am vazut ca a debifat.
allow files on this drive to have contents indexed in addition to file properties.
E mai bine asa pentru SSD?
Eu acum vreau sa instalez windows-ul pe SSD. (sa fac 2 partitii sau e ok asa?) Am de gand sa instalez doar windows-ul driverele cateva programe si poate 1, 2 jocuri pe SSD.
Iar pe HDD vreau sa fac 2 partitii pe care sa pun ce mai am.(Sa mai fac o partitie in plus pentru Windows in caz ca o sa pateasca ceva SSD-ul?).

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

E bine asa cu debifat "allow files...". Nu mai faci nicio partitie de rezerva. Depinde de capacitatea SSD. Poti face si 2 partitii pe el. Nu te incurca cu nimic. Poti face un dual boot sau nu.
O poti folosi sa faci un backup al sistemului odata instalat si daca merge foarte bine. O poti folosi cum vrei. Daca nu, lasa-l la capacitatea maxima pe care o are. Iar HDD pentru comoditate poti face 2 partitii (iti organizezi mai usor documentele si ce mai ai).

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Am luat pe asta http://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/128gb-sata-iii-25-inch-xpg-sx900-series/ daca ramane doar pentru windows.
Am zis sa fac 2 in caz ca mai bag cate un joc sa nu-l amestec cu windows-ul.
Nu stiu cum sa fac dual boot, ma gandesc ca o pot face si mai tarziu, acum vreau doar sa vad windows-ul pe ssd si partitiile facute calumea pe hdd.
M-am gandit sa fac 2 partitii, una pentru jocur, muzica, ..etc iar una pentru programe mai putin importante, dar cum este ca nu stiu exact, ma gandesc ca programele care sunt instalate pe hdd nu o sa fie afectate in caz ca schimb windows-ul pe ssd nu?
Uite aici niste imagini din bios. Cum ar trebui configurat mai bine, stiu ca trebuie sa fie dvd-romul pe primul loc sa porneasca windows-ul cand vreau sa-l instalez, apoi vreau SSD si HDD.
http://postimg.org/image/dpfr1nka7/
http://postimg.org/image/bzi6c9nhf/

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Daca te lasa sa modifici treci asa:
Boot option 1- matshitabd
boot option 2- adata sx900
Programele instalate pe alta partitie vor fi afectate numai cand reinstalezi sistemul. Cand instalezi pe alta partitii, creeaza un foler (Program Files, in care instalezi tot ce vrei si in care trebuie sa fii atent atunci cand instalezi, cand selectezi partitia, Program Files\ sa treci si numele aplicatiei sau jocului respectiv (unele setup-uri de programe nu mai trec numele, daca schimbi partitia de instalare (alta decat c).

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Ma lasa doar:
Boot option 1- Windows bot manager(po: st1000lm024 Hn-m1001mbb)
Boot option 1- matshitabd
Boot option 3- adata sx900
Trebui sa fie windows boot pe 1 altfel nu porneste, zice ceva de rebot,.
Daca ai vreo idee mai buna cum as putea sa-mi personalizez partitiile sa fie mai bune te ascult.
M-am uitat
Eu n-am mai schimbat de mult windows-ul, dar cred ca merge sa fac tot odata, adica partitiile pe hdd si sa dau si windows-ul sa se intaleze pe SSD.
M-am uitat in speccy acum sa vad ca la SSD arata SATA III(ma gandeam ca poate nu are la la HDD arata doar SATA2 si unii mi-au zis ca nu am).

Ma gandesc ca pot sa fac tot odata adica sa

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Sa inteleg ca nu te lasa sa modifici Windows boot manager-OK
Ramane cu ai spus:
1-manager
2-matshitabd
3-adata
Save and Exit. Reboot.
Cum sa nu ai SATA?
Poti face toate partitille odata si sa instalezi Windows-ul,
dar sa nu uiti sa le formatezi dupa ce le stergi pentru ca altfel nu le vezi in my computer.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Am crezut ca nu am SATA III.
In programul speccy imi arata la HDD doar sata III.
Am mai intrebat pe cienva daca am SATA III si a zis ca nu am.
Dar acum la SSD vad ca arata SATA III.
Am vazut ca la HDD imi arata la speed: 5400 rpm iar la SSD la speed scrie" not used(ssd drive)".
Iar la manufacturer: unknown manufacturer( se rezolva asta dupa ce instalez windows-ul?)
Treaba cu formatatul am mai facut-o acum cativa ani cred ca ma descurc.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

E normal sa nu-ti arate viteza la SSD. E un disk solid. HDD are niste platane in interior care se rotesc. Pentru informatii suplimentare s-ar putea ca Speccy sa nu fie suficient de bun. Incearca asta gratis:
http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/SiSoftware-Sandra.shtml

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

O sa-l incerc, dar acum am o problema cu windows-ul ca e pe 32 bit si nu ma lasa, zice de versiunea pe 64 dar stiu ca la windwos-ul asta mergea sa setez la instalare 64, doar ca nu ajung acolo.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Sunt imagini ISO cu W7 care are ambele variante pe acelasi DVD. 32 si 64 biti. Daca ai numai unul (pe 32 sau 64) nu ai cum schimba.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Pay unu l-am primit si zicea ca are si pe 32 si pe 64, acum am luat eu unul pe 64 si il fac pe dvd, sper sa mearga.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Cel mai simplu il faci cu PowerIso. Oricum il faci, viteza sa nu depaseasca 12-16.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Il am, e unregistred, dar nu cred ca conteaza, i-am dat acum sa-l faca l-am pus la 8x. cred ca e ok.
Apropo mersi fain ca ai fost mereu aici cand am avut nevoie.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

E cam mica. Trebuia 12-16. Cu placere.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

N-am reusit sa-l fac pe powersiso, dadea ceva eroare si nu-l deschidea.
Am luat alt windows si l-am facut iar dar cu ceva program gen nero era in pc de la Asus.
Am facut partitiile sper doar sa-l instaleze pe SSD ca era primul si pe el am dat click inainte sa dau next.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Daca ai ales din nero sa scrie o imagine atunci trebuie sa mearga.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Nu erau ceva programe de la Asus.
Gata s-a instalat..super rapid, cam in 15 min.
Inca n-am bagat nimic pe el nici macar driverele, dar asa ca fapt divers merge super repede, porneste in 10 secunde.
Ceva care nu-mi place e system reserved care mi-a aparut in my computer, dar cred ca pot sa o scot.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Sa nu faci prostia asta ca nu mai booteaza sistemul.
Lasa-l acolo ca nu te incurca cu nimic.
10 sec e foarte bun, dar o sa mai creasca functie de aplicatiile care pornesc odata cu sistemul (antivirus...).
Nu baga drivere aiurea. Vezi ce-ti lipseste si pe urma le instalezi.
Driver-ul video, il poti pune pe ultimul dar nu vatiante "beta".
Ar fi bine daca ai avea CD-ul placii de baza si sa-l instalezi. W7 are driverele minime ale placii de baza. Daca nu ai CD, cauta pe net driverele placii de baza pentru W7 si instaleaza-le. O sa mearga mai bine.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Dar nu-mi place sa-l vad acolo, am o obsesie cu aspectul vreau sa fie totul perfect, n-am mai vazut sa apara in my computer partitia de rezerva.
Am vazut ca pot sa o sterg la manager, altceva n-am.
Nu mi-as baga antivirus ca nu prea sunt bune.
Instalez driverele de pe cd-ul care l-am primit, vad ca sunt 10 drivere si alte 27 aplicatii recomandate, nu le bag pe toate doar care o sa-mi fie folositoare gen:card reader, programul cu care pot face cd-uri, sau cel care e nevoie pentru butonul instant on.
Pot sa iau driverele si de pe asus.com dar le folosesc cele de pe DVD care l-am primit, cred ca sunt la fel.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu o stergi din Manager, stergi numai litera asociata partitiei respective si nu o s-a mai vezi. Ea ramane pe HDD dar nu-ti mai apare in My computer.
Driverele instaleaza-le pe cele de pe CD. Eu am avast free cu 1 an de zile licenta gratuita. Foarte bun. Consuma putine resurse.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Cum adica sa sterg litera asociata partitiei?
Da-mi mai multe detalii ca nu-mi dau seama cum trebuie sa fac.
Daca zici ca e bun atunci cred ca o sa incerc si eu avast.
Vad ca a luat locul hdd la grade, are 35 de cand e windows-ul pe ssd.
Am cateva aplicatiile instalate de pe cd dar nu ma lasa sa le deschid, imi da eroare, ikey_set.exe-, net framework initialization error.
Asta imi dadea si inainte dar nu stiu de ce, am net framework 4 si client de pe cd-ul cu drivere.
Si cand aprind pc-ul direct eroarea asta imi da.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Du-te aici la Solutia lui Kari:
http://www.sevenforums.com/......ition.html
chiar daca iti spune ca ai net 4.0, probabil lipsesc niste fisiere din el. Descraca-l de aici si instaleaza-l. Dezinstaleaza cealalata varianta pe care o ai acum:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=17718

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Am incercat solutia lu Kari dar am reusit doar sa fac sa dispara toate partitiile, nu e nimic unde sa selectez partitia care vreau sa dispara.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Procedeaza ca aici:
http://superuser.com/......-partition

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Deci trebuie sa-l sterg?

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Da. Se sterge numai litera (nu si parttitia).

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Aha, ma rezolvat-o si pe asta, mersi fain inca odata, ti-as mai da o funda dar nu mai pot.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Cu placere. Bine ca ai rezolvat. NET framework merge?

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Da merge si ala acum.

32 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Start/ in chenarul de cautare scrie admin equip/intri in optiunea a doua din fereastra ce se deschide /apoi click pe singura optiune e ceva de tipul admin hard disk/ vezi daca discul tau are format sau daca e asignat corect