| Ben. a întrebat:

Mi s/au aiurit anumite caractere de la tastatura, in sensul ca nu apare caracterul pe care l/am tastat ci altul.stie cineva dc si dc exista vreun remediu?

Răspuns Câştigător
| white a răspuns:

Zu are dreptate, ai tastatura setata pe limba romana, intra in Contro Panel apoi te duci la Regional and Language Options si acolo poti selecta limba engleza cum era inainte!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca aproape la aproape toate tastele se intampla fenomenul, nu numai la tastele alocate literelor romanesti sau y-z, atunci probabil ai un fel de "virus" plantat pe calculatorul tau. Am intalnit acest fenomen de mai multe ori, la cei care a aparut afisul cu "Genuine Windows", tot mai des in ultima vreme.
Daca este asa, apasa butonul de resetare sau scoate calculatorul direct de la priza, in timpul mersului (nu prin meniul Start - oprire! ). Astfel virusul dispare din memoria RAM si tastele revin la normal.
Te roh sa ma anunti daca acest "tratament" a dat rezultat!

| kh1ss a răspuns:

Da iti iei alta tongue

| Ben. explică:

Faza cu resetatu nu tine.

| white a răspuns:

Zu are dreptate, mai poti intra in Control Panel, la Regional and Language Options si acolo poti selecta din nou limba engleza!

| zu a răspuns:

Pai.de exemplu daca iti apare z cand apesi y, etc.inseamna ca ai setat in romana.vezi jos, acolo unde iti apare ceasul, etc.ca este acolo ro, sau eng.si seteaza pe engleza. sper ca ai inteles, nu prea ma pricep cu explicatul

| cube a răspuns:

Control panel si schimbi de la regional languages setings in engleza. Dar asta in cazul in care nu ai cele doua iconite de langa ceas(RO/EN), daca le ai incearca sa apesi pe EN.