| 000MadMAX000 a întrebat:

Microsoft Windows sau Apple Mac OS X? ce ati alege si de ce?

14 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Mda, te rog sa nu te superi, dar... IOS nu este portabil. Tu zici ca n-ai gasit compatibil cu telefonul tau, eu zic asa: nu exista ios compatibil cu nici un alt telefon decat Apple. ceea ce gasesti tu nu poate sa fie decat ceva os cu o tema, simplu. Legat e mac pe pc, se poate, dar ai envoie de ceva cunostinte. DAca nu stii prea multe, sugerez sa nu icnerci, ca mac pe pc schimba bootlodaer-ul, si indirect distruge pc-ul. Plus ca sunt si alte bug-uri care apar, ca na, mac nu e de pc, doar prin metode "necredincioase" sa il pui

| 000MadMAX000 explică (pentru sltlp):

Ba da IOS se poate pune si pe alte telefoane.Am vazut ceva tutoriale pe youtube cu unu care avea IOS pe Samsung galaxy ace si nu nu era o tema sau un launcher.

| sltlp a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Aha,cum sa nu, facem si un pariu? si eu nu am cu ce sa ma incurc, findcanu se poate pune ios, dar noah.

| sltlp a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Eam 150% sigur ca imi vei arata petarda aia. Ala e joyos, o versiune modificata de chinezi a android-ului. Argumentul tau e invalid

| sltlp a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Vad ca nu ai mai comentat nimiclaughing

| i86e2 a răspuns:

Eu am ales Linux, deci nici windows, care e prost facut, nici Mac, e prea scump, prefer sa nu arunc bani aiurea.

Totusi, pentru oameni neinteresati de calculatoare si plini de bani, as recomanda Mac.

| 000MadMAX000 explică (pentru i86e2):

Ok lamureste-ma de ce crezi ca Windows este un OS prost facut.

| i86e2 a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Pai, consuma multe resurse, merge greu si merge din ce in ce mai prost de-a lungul timpului, ai nevoie de tot felul de programe sa-l cureti si antivirus, antispyware si alte prostii, care si alea consuma resurse.

E instabil, nu e transparent, nu e versatil, nu e cu adevarat configurabil, nu e gratuit. Daca-l vrei gratuit, trebuie crack-uit si face figuri cu genuine. Cred ca trimite diverse informatii la Microsoft. Securitatea e varza si e si enervanta, cu toate ferestrele cu "esti sigur ca vrei sa faci asta", in windows 7 e foarte greu sa modifici fisiere de sistem, care m-a enervat.

Banuiesc ca mai sunt o gramada de motive. Spre exemplu ma irita cum majoritatea programelor gratuite pe windows vor sa-ti instaleze bare si reclame si alte prostii. Ma irita ca tot apare cate o fereastra de la vreun program cu "update available", la Linux faci toate update-urile odata. La windows nu ai nici "app store". Si tot asa, o gramada de chestii.

| 000MadMAX000 explică (pentru i86e2):

Da ai dreptate nu te pot contrazice deloc.Am vazut ca se poate pune Mac OS si pe Pc si de aceea vroiam sa ma interesez de avantaje si dezavantaje.Dar eram sigur ca o sa primesc doar raspunsuri pozitive cu privire la Mac OS si intr-adevar cei de la Apple fac niste OS foarte bune si stabile.

Dai un ban dar se cunoaste calitatea.

| i86e2 a răspuns (pentru 000MadMAX000):

E foarte complicat sa pui OS X pe PC. In mod ideal, pentru hackintosh, iti cumperi PC compatibil. Exista pe net liste d-astea, cu componente si laptop-uri compatibile. Eu am incercat pe laptop-ul meu dar am lasat-o balta, prea complicat.

Am tot ce vreau de la Linux, dar sunt curios din fire. Am butonat un Mac intr-un magazin de-al lor, trebuie sa ma multumesc cu asta. Poate voi incerca intr-o masina virtuala, daca functioneaza.

| 000MadMAX000 explică (pentru i86e2):

Intr-adevar sistemele sunt stabile si destul de bune dar pretul mi se pare exagerat adica decat sa dai 5000 lei pe un MacBook Pro la jumatate din pret iti poti cumpara un ASUS de aceeasi performanta.Dar parca tot Apple as alege.

| i86e2 a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Daca eu as vrea neaparat OS X, mi-as lua un laptop compatibil, e mult mai ieftin.

| 000MadMAX000 explică (pentru i86e2):

Da pai si eu vreau OS X chiar am incercat sa imi pun pe telefon IOS...dar inca nu am gasit compatibil pentru tel meu.