| RealKing01 a întrebat:

Mixer audio sau amplificator audio?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebare pusa aiurea, de genul: "Ce sa-mi cumpar, cal sau caruta".
Cele doua aparate au functii diferite (cu toate ca se fac si impreuna in acelasi cutie).
Mixer-ul audio amesteca sunetul de intrare de la mai multe surseaudio diferite si scoate un semnal de iesire amestecat, de nivel mic (standard: semnal "Line", de 0.7V)
Amplificatorul audio primeste la intrare un smnal mic (standard: semnal "Line, de 0.7V), il amplifica la o tensiune si putere mai mare, pentru atacul boxelor de difuzoare (peste 0.25W, dar pot fi chiar si mii de Wati).

Daca legi boxa pe iesirea mixerului, nu vei auzi nimic.
Daca legi laolalta semnalele de intrare si le conectezi la intrarea amplificatorului, atunci unele sunete se vor auzi mai tare, altele mai slab, fara sa le poti regla /echilibra intre ele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Amplificator sau amplituner ai si radio inclus

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mixerul audio nu merge fara amplificator, el mixeaza sunetul scos din statie daca tu nu ai statia degeaba cumperi mixerul.

| NLS a răspuns:

Exista mixere normale, ce au nevoie si de amplificator.

Daca mixerul e activ, adica contine si amplificator integrat, iti poti lua un astfel de mixer, daca puterea boxelor e mai mare decat puterea de iesire pe fiecare canal in parte.

PS:
Daca boxele sunt active, o sa le arzi 100% conectandu-le la un mixer amplificat sau la un amplificator.

Ai nevoie de boxe pasive.

| johnnny123 a răspuns:

Având în vedere că sunt două dispozitive cu funcții diferite, este ca și cum ai întreba "Șosete sau șapcă?"

De unde vrei să știm noi ce nevoi ai tu?

| RealKing01 explică (pentru johnnny123):

Pai de ce raspunzi daca nu te intereseaza? Macar daca imi spuneai 'da e bun mixerul ia-ti'.

| johnnny123 a răspuns (pentru RealKing01):

Nu e vorba că mă interesează sau nu pe mine. Problema este că întrebarea ta este absurdă.

Încearcă să mă urmărești:
Un mixer face altceva decât un amplificator. Sunt două dispozitive concepute pentru funcții diferite.
Dacă ai nevoie de un mixer sau de un amplificator DEPINDE DE NEVOILE TALE.

Cum noi nu știm nimic despre nevoile tale, nu avem cum să-ți răspundem la întrebarea asta. Poate tu vrei să mixezi muzică la nunți, iar eu îți spun să-ți cumperi un amplificator.

Sau poate tu ai nevoie de un amplificator, iar eu îți spun să-ți iei un mixer. Cu ce te ajută asta?

| RealKing01 explică (pentru johnnny123):

Pai bine, eu vreau sa-mi cumpar mixer.
https://www.emag.ro/......DWR01KMBM/
p'asta vreau sa l cumpar, are pentru cablu speak on care mi trebuie mie. E BUN?

| johnnny123 a răspuns (pentru RealKing01):

Păi și dacă vrei să-ți cumperi mixer, atunci ce spanac mai are rost întrebarea "Mixer sau amplificator?"?

Nu puteai să întrebi direct "E bun mixerul cutare?"?

| Brizbriz a răspuns:

Mixerul modifica sunetul
amplificatorul mareste volumul

deci, iti recomand sa te duci la stana si sa te faci, cioban la oi, ca intrebarea nu are senshee hee