| Girly97 a întrebat:

Neata! Ma ajuta cineva cu o mica problema va rog? Am cumparat ieri un DVD care este subtitrat in limba romana insa DVD playerul nu pare sa gaseasca fisierul cu subtitrarea in romana si este ca si cum nu ar exista. Care ar fi posibilele cauze? Mentionez ca inca nu am incercat DVD-ul pe calculator.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Incearca cele doua discuri la care Playerul nu iti vede subtitrarile pe un calculator/laptop.

In primul rand vezi daca functioneaza subtitrarile pe romana.
Foloseste programul gratuit VLC pentru a viziona fisierele.

https://www.videolan.org/vlc/

In al doilea rand, in Windows, identifica fisierele video, si da click dreapta pe ele, mergand la Properties, pentru a verifica ce tip de fisier sunt.

Daca sunt discuri originale, o sa gasesti fisierele intr-un folder numit VIDEO_TS
sau uneori in interiorul acestuia un alt folder numit STREAM.

Daca nu gasesti asa ceva, ci alte nume, cauta prin ele pana vezi asa ceva:

https://imgur.com/lAeEWdU

La cele care ocupa mai mult trebuie sa te uiti.

Formatul il identifici dupa extensia lor, cele 3 sau uneori 4 litere de dupa punct.
Exemple:
VOB, EVO, TS, M2TS, etc

Pentru a putea afla de ce nu citeste Playerul subtitrarile celor 2 discuri, ar trebui sa faci apoi acelasi lucru cu un disc la care iti vede subtitrarea. (click dreapta pe un fisier video de pe disc, Properties, identifici formatul)

Apoi ar trebui sa vezi pe spatele Playerului DVD ce tipuri de formate video, audio si subtitrare suporta.

Daca cele doua discuri contin formate rippuite, gen MKV sau MP4, si subtitrarea pe romana a fost adagata ulterior de un studio din Romania in format SUB sau SRT, iar Playerul tau nu suporta aceste 2 formate, acesta e motivul pentru care nu le vede.

(dar trebuie sa vezi pe spatele aparatului, sau in specificatiile lui, ce formate de subtitrare suporta)

5 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Introdu DVD-ul in calculator si asigura-te ca fisierul pentru subtitrare exista si ca acesta are acelasi nume cu fisierul filmului. Ex:
Film.2021.1080p.BluRay.x264.AAC5.1.mp4
Film.2021.1080p.BluRay.x264.AAC5.1.srt
Daca nici asa nu functioneaza, copiaza-le pe un stick in care sa respecti aceeasi regula.

| Girly97 explică (pentru CIaudiu):

Voi încerca, mulțumesc!

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Sa-mi spui ce ai rezolvat,

ce tip de formate video au cele doua discuri (formatul video, caci subtitrarea e inclusa in containerul video in cazul discurilor originale in format VOB, etc),

eventual indica si modelul exact al aparatului.

Daca e ce am zis mai inainte
(adica playerul vede formate video de toate felurile, dar nu se impaca cu unele formate de subtitrari)
va trebui sa extragi si sa convertesti subtitrarea intr-un format cunoscut de aparat.

Te pot ajuta, insa trebuie sa stiu exact ce fel de fisiere se afla pe acele doua discuri, si ce tipuri de fisiere suporta aparatul tau (video si de tip subtitrare in special).
Doar asa pot sti ce trebuie facut mai departe,
ce in ce trebuie convertit.

Sau te multumesti sa le vizionezi la PC.

| NLS a răspuns (pentru Girly97):

Incearca cele doua discuri la care Playerul nu iti vede subtitrarile pe un calculator/laptop.

In primul rand vezi daca functioneaza subtitrarile pe romana.
Foloseste programul gratuit VLC pentru a viziona fisierele.

https://www.videolan.org/vlc/

In al doilea rand, in Windows, identifica fisierele video, si da click dreapta pe ele, mergand la Properties, pentru a verifica ce tip de fisier sunt.

Daca sunt discuri originale, o sa gasesti fisierele intr-un folder numit VIDEO_TS
sau uneori in interiorul acestuia un alt folder numit STREAM.

Daca nu gasesti asa ceva, ci alte nume, cauta prin ele pana vezi asa ceva:

https://imgur.com/lAeEWdU

La cele care ocupa mai mult trebuie sa te uiti.

Formatul il identifici dupa extensia lor, cele 3 sau uneori 4 litere de dupa punct.
Exemple:
VOB, EVO, TS, M2TS, etc

Pentru a putea afla de ce nu citeste Playerul subtitrarile celor 2 discuri, ar trebui sa faci apoi acelasi lucru cu un disc la care iti vede subtitrarea. (click dreapta pe un fisier video de pe disc, Properties, identifici formatul)

Apoi ar trebui sa vezi pe spatele Playerului DVD ce tipuri de formate video, audio si subtitrare suporta.

Daca cele doua discuri contin formate rippuite, gen MKV sau MP4, si subtitrarea pe romana a fost adagata ulterior de un studio din Romania in format SUB sau SRT, iar Playerul tau nu suporta aceste 2 formate, acesta e motivul pentru care nu le vede.

(dar trebuie sa vezi pe spatele aparatului, sau in specificatiile lui, ce formate de subtitrare suporta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa apesi pe butonul de limba. De obicei dvdurile au un meniu

| Girly97 explică (pentru anonim_4396):

Ciudat este ca nici la meniul pentru audio/subtitrari nu gasesc optiunea limba romana desi este specificat pe coperta DVD-ului. Mai am un DVD cumparat din copilarie care are aceeasi problema. Pana acum nu mi-am dat seama care este cauza.