| 1234568807 a întrebat:

Niste metode de curatat praful din unitatea de calculator? Am tot auzit cu aspiratorul, cu carpa, dar nu prea mi se pare ok asa, nu ar fi mai bun un spray special pentru asa ceva?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spray-ul si alte licide nu sunt bune pentru curatit praful din calculator, fiindca pot crea probleme grave!
Curatarea se face cu grija maxima, cu un aspirator si o pensula (plata) subtire, cu fire de minim 3cm lungime.

| RAY a răspuns:

Vezi de un ventilator mai bun,asta contează cel mai mult, o spun din experiența că lucrez in domeniu, cureți, schimbi pasta dar nu se întâmplă miracole, pui un ventilator bun se vede diferență

| Violleta2022 a răspuns:

Exista in magazinele de computere spray cu aer comprimat, cu care se sufla computerele, daca vrei sa o faci acasa, singur.

Daca nu, du computerul la un magazin de depanare si fac ei asta.
In orice caz, computerele nu se tin jos, pe podea, in camari sau in camere unde nu se face curat saptamanal, fara sa se aspire praful, tocmai pentru a fii protejate de praf.
Cat de vechi este computerul ala de a acumulat atat d emult praf?

| 1234568807 explică (pentru Violleta2022):

Are cativa ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1234568807):

Uite aici, oferta de "spray inlaturare prfa" pentru computere si aparate electronice:

https://www.emag.ro/search/spray+inlaturare+praf

Posibil sa le gasesti si prin magazine mai mici.

| dullcat a răspuns:

Nu mai bine la un service?