| SarpiliVeninos a întrebat:

Nu imi merge tastatura si nici mouseul deoarece am făcut o setare gresita la scp tool kit cum pot sa rezolv? Va rog mult, ajutați-ma!

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Faci un stick bootabil cu UBUNTU bootezi cu el o sa iti mearga tastatura si mouse-ul
apoi cu ajutorul acestui ubuntu fara sa il instalezi dar rulândul de pe stick sau DVD
o sa poti sa iti treci pe un hdd estern toate datele pe care vrei sa le prastrezi
si gata formatezi acel hdd si instalezi windws-ul
de si eu iti recomand sa renunti de finitiv la windws si sa iti pui ubuntu pe calculator
eu de mai bine de 10 ani nu mai m-am atis de windos si ma simt foarte bine pe ubuntu totul e ste gratis nu trebuie sa fur nimic nu trebuie sa cracuiesc nimic

| SarpiliVeninos explică (pentru zilog):

Cum fac ca nu merge nici macar sa bag pinul?

| zilog a răspuns (pentru SarpiliVeninos):

Cu ajutorul altui calculator faci un DVD bootabil cu ubuntu
https://ubuntu.com/....../thank-you

gata bootezi cu el si o sa te intrebe daca vrei sa il instalezi sau sa il incerci de pe CD
si tu alegi TRAY

si gata iti porneste computerul de pe acel DVD ca si când windows-ul tău ar fi instalat pe acel DVD
si cu ajutorul acestui ubuntu poti sa iti intri pe hdd-ul tau si sa explorezi pe acolo si daca cumva ai două partiti poti sa iei datele de pe Desktop-ul vechi si din my documents si de pe unde le mai aveai tu si să le muți in cea de a doua partitie sau sa le pui in cloud sau să le trimiti pe e-mail sau sa le pui pe un hdd extern sau sa le pui pe un alt usb stick

Apoi gata poti sa stingi calculatorul sa il aprinzi sa scoti dvd-ul cu ubuntu din el
si sa iti pui alt dvd cu windows7 si sa iti instalezi windows7

DAR DACA AI Zăpăcit calculatorul din BIOS nu e nici o problema se rezolva
daca inca iti mai merge sa navighezi prin bios
trebuie sa apesi butonul LOAD DEFAULT BIOS
apoi sa salvezi când iesi din bios

sau dacă nici măcar in bios nu iti mai merge tastatura
atunci incercă cu o tastatura externa cu alta tastatura noua in alta mufa usb

si daca tot nu merge atunci desfa calculatorul sau laptop-ul respectiv si vei gasi in el o baterie o iei de acolo ca are mufita sau unele baterii chiar ies din soclul lor
si gata scoti bateria de acolo si il lasi asa fara acumulator fara cablu de curent si fara baterie vreo ora
dupa care tot asa fara baterie fara acumulator si fara cablu de curent
apsesi butonul power 2 minute il tii apsăsat
apoi mai apesi inca o data inca 2 minute butonul de pornire al acelui calculator
si gata asta este tot
pui bageria la loc si este ca si cand astazi ar fi prima zi când ai cumparat acea placa de baza
intri in bios iti faci setarile ii setezi ora data ceasul
ii setezi de pe care hdd sa booteze
si cam atat ii setezi
si iesi afara din bios salvând

si gata merge ca nu are cum să nu meargă

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dezinstalezi driverele din device-manager apoi ar trebui ca pc-ul să re "vadă" singur după un restart

| SarpiliVeninos explică (pentru sierra1):

Nu merge sa bag nici pinul, cum fac?

| sierra1 a răspuns (pentru SarpiliVeninos):

Ce pin, unde să-l bagi?

| SarpiliVeninos explică (pentru sierra1):

Pinul de la calculator

| sierra1 a răspuns (pentru SarpiliVeninos):

Ce calculator tare ai, cu PIN? Totuși nu e clar ce nu merge, ce pc, ce so,...