| DonMoldo a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria dar voiam sa intreb ce placa video pot sa pun pe sistemul acesta https://imgur.com/a/0Foa85k avand un buget de 1100 lei si sa nu trebuiasca sa schimb sursa in caz ca apar complicatii.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ai ales o perioada proasta sa iti cumperi o placa video, mai asteapta pana se mai domolesc preturile placilor video si abia dupa. Momentan sunt exagerat de scumpe si nu merita sa dai atat pe o placa video.

| DonMoldo explică (pentru Intruder19):

Pai si ce placa video mi ai recomanda la sistemul ala

| Intruder19 a răspuns (pentru DonMoldo):

RTX 3060 dar cum am spus momentan preturile sunt exagerat de mari, placa asta costa maxim 1500 lei si e 5000 lei momentan.

Asteapta sa treaca nebunia asta si abia dupa investeste intr-o placa video.

Bula
| Bula a răspuns:

Calculatorul are placa video integrata, care este suficienta in majoritatea cazurilor.
Placa video diferita trebuie doar daca folosesti programe speciale, care necesita parametri speciali a placii video (jocuri complexe, programe de proiectare speciale etc.). Daca nu e cazul, atunci dai bani degeaba, fara imbunatatire vizibila.

| DonMoldo explică (pentru Bula):

Acea placa video integrata nu imi duce anumite jocuri de aia vreau sa fac un upgrade

| Bula a răspuns (pentru DonMoldo):

Poti scadea caracteristicile jocului (rezolutia egala cu ceea a ecranului de desktop, FPS-urile, performanta in loc de calitate la display) si gasesti astfel un compromis gratuit.
In caz contrar, risti sa fii nevoit sa-ti cumperi chiar calculator de gaming nou, foarte scump, dar pe care vei plictisi acelasi jocuri, doar de dragul sa vezi firele de par in miscare. big grin