| MIB a întrebat:

Nu stiu daca are cineva habar, da imi incerc norocul. Ieri mi-am luat de proba de la orange modemul (sau routerul ce-o fi) Flybox, model HUAWEI B560. Nu reusesc nici cum sa il pun in functiune, imi arata ca are semnal maxim (uitandu-ma la beculetul care indica puterea semnalului), dar cand incerc sa deschid browserul sa navighez pe o pagina... e ca si cum nu as fi conectat la internet. Manualul de instructiuni nu ajuta la nimic. Beculetul "indicator mod retea" se aprinde albastru intermitent (in manualul de instructiuni imi zice ca asta inseamna ca este in curs de inregistrare in reteaua 3G/3G+, si ma gandeam ca de asta nu merge, ca acum se inregistreaza, da face asa de ore bune). Aveti vreo idee? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alle_2299 a răspuns:

Buna! si eu am acelasi model si imi merge acceptabil ...mai ales ca stau la sat.Nu mai stiu daca scrie in manualul de instructiuni dar trebuie sa suni la un nr ce ti-l dau aia ca sa confirmi zona de inregistrare (ceva de genu` se numea ). Daca nu merge nici atunci eu zic sa suni la un consultant Orange sau sa mergi in magazinul de unde l-ai luat si sa intrebi care-i problema.Succes:*

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este un router. Pentru un sfat corect nu spui doua lucruri importante: ce fel de calculator ai, pc sau laptop si cum faci legatura dintre router si acesta: cu fir sau fara fir(wireless). N-are cum sa-ti mearga daca nu l-ai instalat. In functie de legatura incearca sa-l instalezi asa: Start(ori My Computer)/Control Panel/Network Connections si de aici dai in functie de ce fel de legatura ai, pentru fir Local Area Connection si fara fir Network Wireless Connection si din fereastra ce-ti apare dai Install si urmezi pasii ceruti. Succes!

| LucianGabriel a răspuns:

Are nevoie de ceva drivere? Mai bine suna la orange sa-ti zica ei exact, in manuale nu explica ei cine stie ce dar este bun http://www.orange.ro/......lizare.pdf Noroc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Becul albastru intermitent inseamna ca: desi ai semnal, nu esti conectat! in pagina de administrare web ai optiunea de conectare automata