| alexRE a întrebat:

Nu stiu daca e normal sau nu,dar cand conectez adaptorul la laptop,in timpul unei sesiuni de gaming, observ ca cifrele de la senzorul termal o iau razna.
De exemplu cand sunt doar pe baterie si joc ceva precum Amnesia sau Modern Warfare 2 temperaturile procesorului si cele ale placii grafice (dedicate) nu depasesc 57 de grade(raman constante asa mult timp), insa conectat la priza ajunge si la 80 de grade si asta in vreo 15 minute, cea cei foarte grav.Adevarul e ca,fiind conectat la priza am un fps mult mai bun, dar cu fbs-ul ala foarte BUN laptopul se incalzeste ca naiba.

Detalii laptop:
Samsung seria 3:
-CPU: Intel pentium b960 2,2 ghz (temperatura maxima e de 85 grade)
-GPU: Nvidia 610m 512 mb vram
-4 gb ram
-500 gb hdd
-win 7 ultimatum

l-am luat acum 2 saptamani cu 2000 ron
Pentru a observa temperaturile folosesc un program denumit ReaTemp...
As si recunoscator unei sugestii utile.

2 răspunsuri:
| MikeAlexis a răspuns:

Sunt temperaturi foarte normale pentru un laptop.

| K0sti a răspuns:

Pentru simplu motiv ca atunci cand rulezi pe baterie toate componentele incepand cu procesorul, placa video, memoria si ce mai vrei tu nu lucreaza la capacitate si asta pentru a conserva energie. Toate laptop-urile se comporta asa. Cand este alimentat, atunci componentele lucreza la intrega capacitate, deci implicit cresc tensiunile si curentii, de unde rezulta si o temperatura mai mare. Simplu.