| AndreiP98 a întrebat:

Nvidia G Force 510 vs Ati Radeon HD (ambele dfe 512)...Care lucreaza mai bine? Si e adevarat ca Nvidia lucreaza cat una de un GB?

4 răspunsuri:
| petertb a răspuns:

Ma, deci fii antena, ia-ti nVIDIA pentru ca e mult mai buua. poti sai faci overclock fara sa se arda, are mai multe tehnologii ce favorizeaza jocurile si 50% dintre jocuri(dintr-aste mari, cu grafik) recomanda nVidia(10-5% recomanda ATI si restul nu recomanda nimic).de asemenea placile nVIDIA dau si o grafik mai buna, sunt mai reci, mai silentioase si au un consum redus de energie.bafta cu plac(nVIDIA)winking

| lvl1000 a răspuns (pentru petertb):

Cel de dinaintea mea a mai omis ca alea de la NVidia vindeca si cancerul happy

Seria Radeon HD are cam 1000 de modele de la 2xxx pana la 6xxxx.
Da modele exacte la ambele placi si apoi vedem care e mai buna.

| AndreiP98 explică (pentru lvl1000):

Ati Radeon HD 5400

| lvl1000 a răspuns (pentru AndreiP98):

Ambele sunt placi low- end pe 64 de biti ( pentru office si messenger) deci diferente mari de performanta/consumuri energetice/caldura disipata etc nu se pune problema cum e la placile de gaming sau chiar la alea de performante medii.