| madalinfindrihan a întrebat:

O placa video care este pe 64 biti merge pe un windows cu 32 de biti? Dau Funda! va rog. (Daca am windows me 32 de biit cum mil pun pe 64? )

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Merge montata placa video, atat timp cat socket-ul placii de baza permite instalarea acesteia (configuratia fizica, sa aiba slot compatibil). Exista si placi video pe 128 biti, prin urmare aceste caracteristici nu au legatura cu sistemul de operare (32/64 biti). La fel cum ddram-ul placii video nu trebuie sa corespunda cu ddram-ul memoriei ram. Pe o placa de baza cu memorie DDR2 poate fi montata o placa video DDR3.

| madalinfindrihan explică (pentru dannyel86):

Mersi cred ca iti dau funda asi da la toti dar nu pot...M-am speriat deoarece credeam ca au legatura deoarece am dat ieri comanda de o placa video de 500 ron si dupa mi-a venit gandul acesta si eram ceva de genul gata sunt rip. Deci o sa mearga da?

| dannyel86 a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Merge, daca slotul placii de baza primeste configuratia fizica a placii video. Despre ce ai spus tu (64 biti) nu trebuie sa-ti faci probleme.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windowsul are 64 bit ca sistem de lucru. La o placa video 64 bit inseamna latimea de banda si nu are legatura cu cea de la Windows.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Concluzia: da, merge!

| octav005 a răspuns:

Eu nu am placa video, si merge pe on-board. si merge pe windows 32 biti

| DryIce a răspuns:

O placa video care este pe 64 biti merge pe un windows cu 32 de biti? crying where do u people come from? Placa video nu e pe biti doar sistemu de operare are biti. Dupa aia Daca am windows me 32 de biit cum mil pun pe 64? iei windows pe 64 si il reinstalezi pe ala.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Poate 64 mega biti, aia e memoria.

| madalinfindrihan explică (pentru DryIce):

Da dar am auzit ca pe 64 iti consuma mult mai mult Ram si ai nevoie de 4 GB. rami

| DryIce a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Da 64 biti memory bus, lol uitasem de el laughing eu am pe 128 biti.Nu consuma multa memorie la 64 sunt care au 256 sau 512. Memory bus e in legatura directa cu memory clock si memoria placii. Astea 3 merg impreuna.

| DryIce a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Nu confunda rami cpu cu memoria placa video gddr. Sunt lucruri diferite. Placa video nu consuma ram a cpu-ului. Placa video are ramii ei si memoria ei si procesorul ei, ea e ca un calculator independent cu de toate. Procesorul pc numit cpu are rami si hdd, pe cand placa video are alti rami a ei si procesor a ei si memorie a ei. Se zice ca pe viitor doar placa video va consta in pc. Acu a iesit gtx 1080 care are viteza 1700 mhz. Omg acu 4 ani se batea recordu mondial la overclock la 1600 mhz si acu vine din fabrica la 1700.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Dual core athlon cpu avea viteza 1800 mhz 2 nuclee, gtx 1080 are peste 5000 nuclee si 1700 mhz viteza. laughing e de peste 2500 ori mai puternica decat un dual core athlon lol. Zic 2500 doar din cuda cores si viteza, dar mai sunt alte chestii la ea care o fac si de 10000 ori mai puternica decat era cpu ala. laughing ce chestie.