| Pakyeri a întrebat:

O placa video dedicata creste FPS sau face jocurile sa se vadă mai clar? Sau ambele?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Calitatea grafică e determinată de gradul de optimizare, rezoluția și modul în care jocul respectiv face ca obiectele/personajele să aibă margini clare sau nu.
O placă grafică nouă/dedicată clar va mări fps-urile însă totodată va permite jocului să facă acele obiecte mai clare/să aibă contur clar.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Procesează mai multa informație, suporta tehnologii mai avansate de randare, are de obicei memorie mai rapida, deci ambele și chiar mai multe, pentru ca exista destule jocuri și programe care nu vor putea nici măcar porni dacă nu ai o placa video dedicata.

| Frank51 a răspuns:

Creste calitatea redarii video. Cu cat mai performanta placa video cu atat mai mari rezolutiile(1440p, 4k, 8k), cu atat mai mare calitatea imaginilor(antialiasing, antistropic filtering, etc).

La placile integrate s-a facut un compromis, ca in cazul in care nu exista o placa video dedicata, sa ai un minim de calitate grafica direct la pachet.