| Wehrmacht a întrebat:

O placa video PCI express x16 este compatibila cu o placa de baza cu slot PCI Express?

10 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Da.

| SouLIce a răspuns:

Nu

| ReusxD a răspuns:

Accesează pagina:
1.www.eMag.ro
2.www.Okazii.ro
Sigur găseşti pe acele pagini.

| pozeanimate a răspuns:

PCI Express si mai cum?
daca placa de baza are express mai mic iar placa video arre express mai mare atunci pot aparea probleme, sa nu lucreze bine sau deloc
de aceia, slotul video este mai bine sa fie egala sau mai mica ca slotul placii de baza

| Wehrmacht explică (pentru pozeanimate):

PCI express si atat.D-aia intreb.

| pozeanimate a răspuns (pentru Wehrmacht):

Denumirile placii de baza si video

| pozeanimate a răspuns (pentru Wehrmacht):

Sunt compatibile, iata si argumentul
pe site oficial la specificatii este scris
"PCI Express slots conform to PCI Express 2.0 standard"
adica este de 2.0 exact ca si placa video
Interfata PCI Express x16 2.0 de pe site-ul care ai dat tu
daca placa video era de 3.0 -atunci erau careva probleme (performanta placii video nu este deplina)

concluzia

| Wehrmacht explică (pentru pozeanimate):

Mda...m-am mai uitat odata la placa de baza si acum am vazut ca are scris mai jos si PCi express x16...

| Gabitzu246 a răspuns:

Da toate versiunile de PCI express X 16 (1.0, 2.0, 3.0) toate sunt compatibile intre ele de exemplu eu am o placa video cu PCI express X16 2.0, dar placa mea de baza are PCI express X16 1.0 si imi merge boboc.