| floryn05 a întrebat:

Salut ..am o placa de baza ASRock K7VT4A slot AGP. as vrea sa-mi cumpar aceasta placa video. nVidia GeForce 8400GS slot PCI Express 2.0 x16 ..as vrea sa imi spuneti daca este compatibila cu placa de baza...

4 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare doar ca nu ti-ai dat seama! pe placa cu slot agp merg doar placi video pe slot agp! ca sa pui plaa video pe pci express trebuie sa schimbi placa de baza, posibil si procesorul si ramii! bafta!

| MarkTremonti a răspuns:

Placile video PCI Express nu sunt compatibile cu placile de baza AGP 8x si viceversa(placile video AGP nu sunt compatibile cu placi de baza PCI Express). Vei avea nevoie de o placa de baza noua cu PCI-Express 16x si totodata ma gandesc ca trebuie sa schimbi si procesorul care va avea alt socket decat cel pe care il ai acum. In cel mai rau caz va trebui sa schimbi si ramii. Nu stiu exact specificatiile PC-ului tau dar asta e parerea mea. In legatura cu nedumerirea ta e 100% sigur: nu sunt copatibile.

| TrickThis a răspuns:

Ai platforma foarte veche, nu merge sa mai investesti in ea, nu prea ai ce, mai strange niste bani si iei o platforma noua, pastrezi carcasa, hdd, dvdrw, monitorul si cam atat, cu 1000 ron iei un sistem bunicel de generatie 2011-2012.

| Creţu곱슬곱슬한 a răspuns:

Si eu am avut pe vechiul calculator exact placa asta de baza ASRock K7VT4A. si singura placa video care care am gasit-o si era cat de cat bunicica(pentru placa de baza)...era FX5500.
Si nu, nu va merge daca bagi 8400gs..pentru ca este PCI Express si tu ai AGP..si nu va merge acolo la imbinare.
Daca vrei alta placa, tiam spus incearca FX5500. daca nu..cumpara alt calc..deja ii batranbig grin

Bafta!