| anonim_4396 a întrebat:

Ok... deci... azi noapte pe la 1 m-a apucat chefu' sa imi bag windows xp(aveam windows 7). L-am instalat pe o partitie libera si totusi acum cand deschid calcul nu mai imi arata optiunea cu windows 7 imi intra direct in xp desi eu am lasat windos 7 in pace crying cum pot face sa intru din nou pe 7 fara sa mai reinstalez windows-ul odata? dau o mie de fundite

3 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Boot-eaza cu dvd-ul Windows 7. Alegi Optiunea Repair(Cel mai probabil Start-Up Repair). Deci cum boot-ezi, se incarca o bara, apare sigla animata, apoi ecranul ala ca Welcome Screen din 7, si nu apesi Install! Vezi in stanga ai cateva optiuni, printre care cea de Repair(sau cam asa ceva, daca nu exact)!

Data viitoare instalezi mai intai Windows XP, apoi 7. Asta e ordinea. Daca mai ai nelamuriri, te astept pe privat.
Bootloader-ul lui XP(fiind mai vechi) a intrat peste cel de 7 si nu mai il retine pe 7, pe cand cel de 7 intra peste cel de XP, dar il si retine pe XP. Bootloader-ul se instaleaza de obicei pe prima partitie a hard-discului(chiar daca instalezi sistemul de operare pe alta partitie). El trebuie accesat din MBR(sectorul 0 al hard-discului). Asadar bootloader-ul lui 7 este inlocuit de cel al lui XP.

| iulyan a răspuns:

De acord cu aero. poti sa-i dai funditawinking

| badboyvlad a răspuns:

Habar na, oricum poti incerca sa stergi windowsu xp din partitie si probabil ti se va stinge calculatoru iar apoi probabil intra in windows 7