| cartofiorce a întrebat:

OOOK. Sunt într-o mare dilemă de câteva săptămâni încoace. Se apropie ziua mea și sunt o pasionată de fotografie (începătoare) și vreau să-mi iau un aparat. Până acum am avut un Canon digital și mda. Ce ar fi cam pentru nivelul meu sunt Nikon D3100 și Canon EOS 1100D. Acum intervine problema. Chiar nu știu pe care să-l aleg. Tot am căutat tot felul de informații și specificații și chestii și sunt într-un fel înclinată spre Nikon. Dar mai am nevoie de niște păreri, totuși.
Deci, aștept păreri. Mulțumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eu zic să îţi ei Nikon pentru că ele sunt cele mai rezistente şi ai cele mai multe accesorii în caz că se strică ceva, multă lume are Nikon d3100 (cel puţin la mine în oraş am văzut doar 5 fete care spun că au şi îşi fac poze care numai la tv le vezi ). Dar eu îţi sugerez să înveţi puţin şi photoshop sau ceva de editat, nu e de'ajuns doar un aparat profesional.

| cartofiorce explică (pentru Evolution):

Normal că după ce mi-l cumpăr o să încerc să mă perfecționez în toată chestia asta cu fotografia. Deja știu câte ceva și nu o să fie greu. Mersi de sfat.

| Masulica a răspuns (pentru cartofiorce):

Nikon D3100 este un aparat foto DSLR foarte compact si dotat cu numeroase functii ce ii vor multumi chiar si pe cei mai exigenti fotografi:

• Un performant senzor CMOS cu rezolutie 14.2 MP
• Un ecran LCD generos de 3"
• Filmare Full HD la o rezolutie de 1920x1080 (1080p) cu 24 fps si sunet
• Live View cu AF bazat pe detectia contrastului
• Curatare automata a senzorului
• 11 puncte de focus cu functie 3D Tracking
• Sensibilitate ISO 100-3200 (extins 12800)
• Fotografiere in rafala cu 3fps
• Procesor de imagine EXPEED 2
• Posibilitatea ajustarii pozelor facute direct din camera
• Acumulator cu capacite si autonomie crescute
• Obiectiv de kit Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 DX VR cu stabilizare de imagine
• O multitudine de scene presetate, functie de detectie a fetei si multe alte dotari care il fac o alegere perfecta pentru un fotograf care doreste doar ce este mai bun.

| stroedaniel13 a răspuns:

Am un prieten care e fotograf pe la nunti, botezuri si alte astfel de evenimente si chiar imi spunea ca de curand si-a luat Canon EOS 1100D si era foarte incantant.

L-am vazut la un pret bun aici: http://bit.ly/1mgSlWp

| bineproportionat a răspuns:

Buna, aparatul asta il am de 1 an si inca nu pot spune ca stiu tot ce poate face, mai am multe de invatat si eu dar am pe ce! E o super "scula" http://bit.ly/1moRYMo

| dantomescu78 a răspuns:

Salut,

Nu stiu prea multe despre cele doua aparate de fotografiat asa ca nu o sa te pot ajuta direct.

Ce iti recomand este sa intri aici: http://bit.ly/Ktge0E si sa arunci o privire peste parerile celor care au cumparat deja acest aparat foto. E cea mai buna metoda prin care iti poti da seama daca e ceea ce cauti sau nu.

In plus vad ca il gasesti la un pret promotional in aceasta perioada!