| heartgrenade a întrebat:

'opţiunea îţi oferă acces nelimitat în Portalul Orange pe mobil şi 20 MB trafic inclus pentru a naviga pe alte pagini de wap sau internet.'... imi explica cineva chestia asta, va rog?laughing

Răspuns Câştigător
| ceco a răspuns:

Deci poti sa intri cat vrei pe wap.orange.ro dar pe alte site-uri ca messenger etc poti sta in limita a 20 Mb... te sfatuiesc sa iti activezi optiunea wap unlimited cu care poti naviga linstit fara limita de Mb dar la un pret de 3, 5 euro/luna.nu trebuie sa ai abonament sau ceva cand se termina optiunea poti sa reincarci si sa iti activezi din nou optiunea...Bafta

3 răspunsuri:
| costyvas a răspuns:

E mai mult o chestie de marketing. De ex(la ceea ce scrie mai sus): cand intri pe www. orange. wap nu esti taxat la download, in schimb, orice mail, pagina de interenet pe care o deschizi se taxeaza - un mail are in mod normal intre 50-100kb, o pagina, aprox 1Mb, deci, daca deschizi 10 mailuri si 20 pagini de net de pe telefonul mobil, ai cam consumat traficul inclus in abonament, si pentru ce depasesti, platesti(evident). Personal, cred ca e o prostie sa iti iei internet pe mobil(doar daca e plateste firma e ok :) ). mai bine ia'ti un telefon cu wireless si te conectezi cu el cand ai nevoie la un AP wireless - si gata. Tu stii. Costi!

| Incubus a răspuns:

Dar de ce razi? portalul orange este situl oficial al celor de la orange unde poti intra de cate ori vrei(gratis)si inca 20 mb pentru alte situri pe care vrei sa le vizitezi, nu stiu cat costa dar nu cred ca este o oferta prea buna ca pe situl lor chiar daca este gratis nu o sa intri ca nu e mare lucru si tot ce gasesti costa:chiar si melodi care le poti lua gratis din alta parte deci ramai cu cei 20mb:ce inseamna...inseamna ca de fiecare cand dai pe o pagina web sau wap(special pentru telefoane)tu downloadezi(adica descarci)niste informati si la cum stiu eu netul o sa ai aprox 5 pagini incarcate cu foto multe(fotografiile ocupa cel mai mult spatiu)sau ceva mai multe daca setezi telu sa nu mai descarce si foto(doar textu din pagini si fotografiile le respinge)dar si asa daca vrei sa stai ceva mai mult pe net(TPU, ymess, google, facebook, etc)nu cred ca iti ajunge si dupa ce termini astia 20mb treci la tarif standard de 0, 9euro pentru fiecare mega(daca imi aduc aminte bine)

| matt25 a răspuns:

Inseamna ca ai trafic nelimitat in Orange World si trafic de 20 mb inclus pentru a naviga pe alte pagini cum ar fi Google, Yahoo, etc. Tine minte ca o pagina ia cateva sute de kb pentru a se incarca, respectiv 1 mb are 1000kb. :-) Fa tu calculele.