| Marinelu77 a întrebat:

ORACLE ii un site sigur?

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Foarte sigur.

Dar te intreb de curiozitate, ce vrei sa iei de pe situl Oracle? Nu de alta, dar produsele Oracle se adreseaza in primul rand companiilor mari si profesionistilor, iar judecand dupa intrebarea ta nu pari sa fii in target.

| Marinelu77 explică (pentru johnnny123):

JRE și JDK
Pare ca te pricepi în domeniu, ce zici, sa le descarc sau sa caul altundeva

| flixbuster a răspuns:

Oracle e tata lu' Java (Sun o fo' mama da' l-o dat lu' tata). Mai sigur decat de la ei n-ai de unde lua JRE si JDK - licenta comerciala.

Daca vrei licentiat GPL atunci le iei de aici:

https://openjdk.java.net

| Marinelu77 explică (pentru flixbuster):

Știu ca par puțin... dacă întreb asta, dar nu trebuie sa plătesc nimic, nu?

| flixbuster a răspuns (pentru Marinelu77):

Daca iei Oracle JDK/JRE pentru uz strict personal/dezvoltare, nu.

Citeste aici (chiar prima - What does the licensing change mean for me?):

https://www.oracle.com/java/technologies/javase/jdk-faqs.html

Pentru OpenJDK, nu conteaza cum il folosesti.

| goguPatent a răspuns:

Cum sa nu fie sigur?
e ditamai producatorul de soft-uri