| omulpaiangan a întrebat:

Orice as face nu merge sonorul.Am reinstalat windows (xp home edition) si nu mai merge sonorul.Am instalat driverele pentru sunet.le-am sters si le-am reinstalat. nimic.Am incercat sa incerc fiecare mufa si tot nu merge. Nici nu imi apare iconita aceea cu volume up/down mute. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Din pacate suportul xp de la data de 8aprilie 2014 s-a terminat.http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/end-support-help

| dannyel86 a răspuns:

Click dreapta pe "My Computer", alege "Properties", apoi Hardware, Device Manager si observa daca driverele pentru sunet s-au instalat cu succes si daca sunt cele compatibile cu sistemul tau.

| gelu1970 a răspuns:

Driverele ce le-ai instalat nu sunt cele optime pentru pc-ul tau.
si apoi incearca fa-i un update la zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate placa de sunet si curat-o de praf.De fapt tot pc-ul.Se poate sa se fi adunat praf la placuta de sunet si nu mai face contact bine.

| deeamaria a răspuns:

Imi pare rau ca-ti spun dar si mie mi s-a intamplat acelasi lucru. Cheama pe unul care se pricepe la calculatoare sa-ti schimbe placa sonora. pentru ca ti s-a ars. Funda?

| mihailelea a răspuns:

Uita-te in Device Manager (click dreapta pe My Computer -> Properties -> Hardware -> Device Manager)
Daca iti apare in lista aia un PCI Device cu semnul exclamarii cu galben ii dai click dreapta pe el si Update Driver si Next, next, next, pana la Finish.
Dupa asta ar trebui sa iti mearga (poate va trebui un restart).
Daca nu mege spune-mi ce iti arata in Device Manager.
Bafta!