| Robo2 a întrebat:

Parere despre statul pe laptop cand este la incarcat? Ii cauzeaza ceva bateriei?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, cand folosesti laptopul acasa scoate i bateria din el si lasa l doar in priza nu il mai stresa cu incarcatul bateriei, aia o ti de rezerva cand cade lumina sau cand pleci in vacanta sa ai laptopul pe drum pana ajungi la hotel sa il bagi la priza.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic, incarcarea trebuie sa se opreasca cand bateria este incarcata 100% (cel putin la laptopurile serioase).
Unii "recomanda" scoaterea bateriei si folosirea directa de la incarcator.
Practic, daca bateria nu este folosita indelungat, atunci trebuie incarcata cel putin odata la 3 luni, altfel se distruge.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda

| Frank51 a răspuns:

Da, se plictisește acolo.

| Brizbriz a răspuns:

Se incarca mai greu, dar asta e tot
depinde serios si de puterea incarcatorului

| Anyo1988 a răspuns:

Recomandat ar fi bateria sa o scoti din laptop daca stai cu el in priza, bateria este facuta pentru a fi folosita atunci cand calatoresti pe tren sau bla bla si vrei sa folosesti llaptopul. Altfel daca o tii conectat in permanetza exista 2 posibilitati: 1 blocarea bateriei ( va face un blocaj intern de la care nu va mai functiona corect si nu se va mai incarca ) sau 2 in timp de la incarcare si descarcare si vice versa va incepe sa se umfle si va trebuii schimbata pentru ca nu va mai fii buna de nimic. mult succes

| VoidEternal a răspuns (pentru Anyo1988):

Asta era valabilă acum 10-15 ani, poate. Daca ai observat, de ani buni nici nu mai ai posibilitatea de a scoate bateria laptopurilor noi.
Poți lăsa liniștit laptopul in priza când îl folosești, dacă nu ai un laptop foarte foarte vechi e totul ok.

| Ion1231 a răspuns:

Da, propune incarcatorul cu bateria razboi ca bateria numai are nevoie de el si incarcatorul bombardeaza bateria. laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru Ion1231):

Si apoi toata planeta uraste laptop-ul si il taie de la curent de tot rolling on the floor

| Ion1231 a răspuns (pentru Brizbriz):

Il baga in reactorul nuclear sa se topeasca. laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru Ion1231):

Da