| maxim_6122 a întrebat:

Pe nokia ovi maps este si harta Republicii Moldova, a Romaniei? si gps-ul pot sa folosesc chiar daca nu sunt conectat la internet, da?

2 răspunsuri:
| JosephEshrick a răspuns:

Salut, OVI MAPS este un tool de gps foarte bun cu hărţi actualizate gratuit, îţi recomand să îţi faci cont pe ovistore pentru a beneficia în primul rând de ultima versiune de ovi maps. Hărţile îţi voi merge şi fără conexiune la internet, totuşi este recomandată conexiunea la internet pentru telefoanele care au suport de AGPS, telefoanele cu suport AGPS sunt de la N92 în sus dacă îmi aduc eu bine aminte, dacă ai un telefon cu suport AGPS îţi va fi mult mai uşor pentru triangulare iar atunci când vei căuta o adresă, vei avea unu timp de răspuns foarte rapid. Deasemenea, orice căutare îţi va consuma aproximativ 200kb/s din traficul de abonament la internet. GPS-ul îl poţi folosi fără să fii conectat la internet numai că timpul de răspuns va fi mai lung şi câteodată s-ar putea să dea greşi. Nu ştiu dacă are şi harta Republicii Moldova, eu nu mai posed un telefon Nikita, am avut N97 şi cu abonamentul la internet nu am întâmpinat niciodată nici un fel de problemă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da are si harta Moldovei (daca se poate numi harta). Da se poate folosi si offline desi din practica am vazut ca se conecteaza mai repede daca are si un internet.