| Remeee a întrebat:

Pe o partitie am windows si pe o partitie am linux, si as dori sa reinstalez windows pe ambele partitii, se poate formata din instalare sau ce trebuie sa urmez?

5 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Da, ambele partitii se vor formata la instalarea noului windows

| Doja a răspuns:

Poti sa stergi partitia cu linux, sa o refaci si sa o formatezi in ntfs sau un format compatibil, citibil de windows. Linuxul foloseste alte forme de partitie.

Poti incerca sa stergi partitia de linux din windows folosind tool-ul de disk management.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Pui stickul sau cdiul cu windowsul care vrei sa-l instalezi si tot inainte

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca vrei sa ai doar WIndows, atunci stergi toate partitiile si lasi windows sa isi faca treaba. Daca vrei sa ai si Windows si Linux, atunci instalezi Windows, si dupa aia instalezi Linux. Asta pentru ca Linux foloseste partitii diferite fata de Windows (ext4-->Linux; NTFS --> Windows), si windows nu vede linux, deci ai nevoie de GRUB ca sa le recunoasca pe amandoua.

| TrustMeIKnow a răspuns:

Da, daca este acelasi HARD cand stergi partitiile si faci una noua atunci o sa instalezi windows-ul pe partitia creata.