| lylo a întrebat:

Vreau sa reinstalez windows 7, dar nu am cd asa ca o sal reinstalez folosind poweriso. Aceasta metoda de instalare a windows-ului se instaleaza la fel ca un windows cu cd? Adica trebuie sa urmez aceiasi pasi? Funda + vot

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Power ISO este un program de scriere a imaginilor ISO pe un CD sau DVD.Că știe să monteze imagini ISO este altceva si că pașii sunt identici ca la o instalare normală, dar cel mai bun rezultat ce îl vei obține este să ai 2 Windows 7 pe aceeași partiție sau pe partiții diferite=> ghiveci în boot loader, că nu vei mai știi care e Windows-ul bun, din simplul motiv că nu ai cum să formatezi partiția de sistem că Windows-ul de pe aceasta este activ și fișerele de sistem în funcție.
Recomandarea mea este să scrii Windows 7 pe un DVD restart la PC și apoi instalare cu formatare de hard disc completă, dar înnainte fă un backup la datele ce le ai în PC. Dacă ai multe date și răbdare le poți stoca pe Adrive.Acolo ai spațiu de 50 Gb gratis, dar uploadul este cam lent, și nu are rost să îl piratezi că se poate folosi în trial 120 de zile cu extindele la un an(detalii dacă te interesează subiectul). Succes

| MenInShadow a răspuns:

Da, practic pasii sunt la fel.
Singurul lucru "rau" este ca s-ar putea sa nu poti sa formatezi partitiile, si deci, sa nu poti sa stergi windows-ul vechi.
Si este posibil si sa nu poti sterge windows-ul vechi nici dupa ce-l reinstalezi pe cel nou.
Cam asta ar fi singura problema, in rest totul este la fel.
Oricum, incearca pana la faza cu partitiile si vezi daca poti formatezi c-ul sau partitia in care ai tu windows-ul, daca nu, ori continui asa, ori faci rost de un windows pe cd.
Poti sa pui si tu windows-ul 7 pe cd cu ultra iso, pentru ca mi se pare mai bun ca power iso, si asa o sa ai windows pe cd.

| luky63 a răspuns:

Se poate http://xux.ro/cum-sa-instalezi-windows-7-direct-fara-cd/ vezi cum se procedeaza. FUNDA?

| K0sti a răspuns:

Fa-ti CD, de fapt DVD. Nu poti sa instalezi din windows, decat daca le incaleci. O sa ai doua windows-uri, ceea ce cred ca nu doresti.

| Tagaso a răspuns:

Cu poweriso se pune pe disc nu se instalează, după ce o să-l arzi pe disc, dacă e bootabil poți să-l instalezi de pe disc

| ovidiu8msn a răspuns:

Este chiar asa greu sa cumperi un CD cu 1 leu? Cum naiba sa instalezi windowsul cu power.iso?!

| AlexUnderADS a răspuns:

Buna! Iti recomand sa faci rost de un CD. Sincer, nici nu stiu daca merge asa cum ai spus tu, n-am instalat niciodata asa si nici nu am auzit vreodata pe cineva ca ar fi instalat cum ai zis tu. Insa pot sa-ti spun sigur ca daca nu folosesti un CD sau stick butabil nu poti sa-l formaterzi, repatitionezi (daca e cazul) si daca nu-l formatezi nu poti scapa de posibilii virusi (daca banuiesti ca ar avea virusi). Bafta!