| MitroKta a întrebat:

Pentru bloggeri:
Voi cum ati procedat cand v-ati infiintat blogul? V-ati luat domeniu de la rotld sau ati luat pachet de la o firma domeniu+gazduire?
Si pentru serviciile de gazduire la cine ati apelat?

Si daca aveti/ati avut un blog gratis de gen blogger sau wordpress, se pot transfera ulterior pe un domeniu platit?

P.S. Nu stiu la ce categorie se incadreaza intrebarea.

Răspuns Câştigător
| GabyB94 a răspuns:

Depinde de ce platforma folosesti pentru blog gratuit. Din ce stiu eu cu Blogger poti sa iti pui domeniul propriu mai tarziu, problema cu Blogger e ca nu ai suport, deci daca ai intrebari nu-ti raspunde nimeni. Ca sa ai suport si tot, mai bine apelezi la site+domeniu, si in pachetul lor de obicei obtii si gazdruirea. De la rotld obtii doar numele si fara gazduire nu faci nimic. Vezi webnode.ro si daca iti place poti avea tot pachetul de la ei.

| MitroKta explică (pentru GabyB94):

Multumesc! Poti arunca un ochi si aici, sa vezi daca te pricepi?
http://www.tpu.ro/......ina-acasa/

4 răspunsuri:
| MitroKta explică:

Am reusit!
Am cumparat domeniu de la rohost.ro acolo am gasit cel mai ieftin( nelimitat, nu pe un an).
Gazduirea o am de la hostico.ro- cea mai buna reteta pre/calitate. In plus, suportul tehnic este super. Ai la dispozitie si chat online de pe siteul lor, in timp real, cu unul din angajati. E super!

| Darius392 a răspuns:

Eu mi-am facut un blog gratis, dar nu cred ca o sa pot sa il pun pe domeniu platit.
Oricum succes.

| medelin29cali a răspuns:

In primul rand iti recomand o firma de hosting, exista! Au preturi accesibile, ma refer la cele cu greutate in domeniu, sunt seriosi si prompti la partea de asistenta. Rotld-ul are preturi mult peste piata, firmele, din cate am vazut eu, au jumatate din pretul pe care il are rotld, chiar si la gazduire. Apoi, da! Absolut, sigur ca se pot transforma, tocmai pentru asta e bine sa incepi cu ceva gratuit sau chiar shared, pentru o suma infima. Ideea e ca site-urile astea gratuite de blog hosting nu sunt suta la suta sigure, te poti trezi oricand fara articole si tot continutul de pe ele. Eu recomand, ca seriozitate si costuri accesibile Claus. Ai aici un link: http://www.clausweb.ro/gazduire-web.php.