| Nero a întrebat:

Pentru care dintre aceste pc-uri sa optez(in special gaming)? Pe cel de sus il cumpar cu tot cu placa video. http://i.imgur.com/oJVHgl7.jpg ambele sunt la un pret aproximativ de 750ron.

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Sunt si plusuri si minusuri la ambele sisteme
Primul sistem-plusuri
+Procesorul este putin mai perfomant ca in al doilea sistem
+Memoria ram este pe ddr3
+Placa video consuma aproape de doua ori mai putin[hd 6670 consuma 63w in timp ce gtx 550 ti consuma 116w]
Al doilea sistem
+Ai 1gb ram mai mult ca in primul sistem
+GTX 550 ti sterge pe jos cu hd 6670
+Ai unitate optica
+Ai mai multa memorie pe hdd
+Sursa este mult mai buna fata de acel delux din primul sistem care s-ar putea sa moara dupa 1 an fiindca sursele delux sunt foarte slabe
In concluzie ambele sisteme sunt destul de egale in performanta jocurilor,faza este ca primul sistem are tehnologii mai noi deci iti va permite sa faci cateva upgrade-uri destul de bune pe viitor[cum ar fi sursa,memoria ram, cooler-ul, etc], daca nu vrei sa mai faci upgrade-uri, eu iti propun al doilea sistem fiindca e mai stabil.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prima varianta.

| Nero explică:

@sofer,ai putea sa imi spui de ce? In afara faptului ca procesorul e mai bun.

| Nero explică:

Bogdan,ai spus ca e o mica diferenta intre procesoare...nu stiu ce sa zic...ma uit la benchmark-uri si amd-ul e aproape dublu la performanta(teoretic) mi-e sa nu fac bottleneck cu e8200 chiar daca placa e gtx 550ti e capabila de mult mai mult.

| bogdan324 a răspuns (pentru Nero):

Benchmark-urile nu arata intotdeauna adevarata performanta a procesorului, acel Intel core 2 quad isi face treaba destul de bine si acum,sa stii,stiu din experienta, si nu, nu vei face bottleneck fiindca procesorul este capabil sa ruleze jocuri precum watch dogs, battlefield 4, crysis 3, call of duty ghosts, deci nu vei avea probleme

| Nero explică:

Nu e Intel core 2 quad...e dual core de 2. 3ghz

| Nero explică:

2,6*