| Mădă0611 a întrebat:

Pentru cei care stau la curte si au camere de supraveghere. Ati putea sa postati cateva imagini cu ce se vede, mai ales pe timp de noapte, pentru cele cu infrarosu?

Distrusii astia de peste drum au doua camere si una batea la mine pe gard/poarta, chiar in curte, cred, de asta vreau sa vad cat si ce vede una, si alta e fix in fata geamului meu, indreptata fix spre noi, dar la vreo 50 de metri. Eu stiu legislatia, ei "ie" dăștepț.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Http://youtu.be/OPKKOUQGqI8?t=149
http://www.youtube.com/watch?v=caHwVLB1PtY

Poti pune si tu cateva camere :)

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce lege stii? Ca nu e nicio lege care sa ii interzica in curtea lui sa aiba camere lui de filmat. Atat timp ca nu iti incalca fizic proprietatea poate sa filmeze ce vrea el.

| SoulReaver a răspuns (pentru suntserios):

Ba nu prea este asa. Ai voie sa dilmezi strict in curtea ta si in fata portii, nu la vecinu in geam cand mananca chipsuri.

| Mădă0611 explică (pentru suntserios):

Http://www.legi-internet.ro/......video.html

Camerele sunt la el in curte, dar bat spre curtea mea.

| psica a răspuns (pentru suntserios):

Poate se refera ca acele camere bat fix in curtea ei/lui si se gandeste ca poate sa fie vazut/a pe geam

| suntserios a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa si? Ce lege de acolo incalca? Camere sunt pe spațiul lui privat si nu cred ca face publice filmari cu tine. Deci?

| suntserios a răspuns (pentru SoulReaver):

Camere sunt pe proprietatea lui privata si sunt folosite pentru protectia lui si a proprietatii. Ca bate in alta curte, detalii dar nu ilegale.

| suntserios a răspuns (pentru psica):

Asa si?

| Mădă0611 explică (pentru suntserios):

Du-te culca-te!

| suntserios a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu sunt chiar curios ce lege crezi tu ca incalca el.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Ba nu! Ii violeaza intimitatea, nu are voie sa filmeze nici pe strada, doar in curtea lui. In legatura cu camerele, sigur filmeaza pana la tine in curte. Problema asta o am si eu cu un vecin si cred ca ma duc la politie.

| Mădă0611 explică (pentru GicaGigekGica):

Le-am tot aratat degetul la camera, dar nu se simteau, si intr-o zi cand niste vecini erau pe strada, l-am chemat pe unu sa il intreb daca i se pare ca bate in fata portii mele, a zis ca da. In curte n-a vrut sa intre de caini. M-am apucat de injurat cu voce tare, in curte, si i-o fi zis vecinii, ca a lasat-o un pic mai jos, dar tot cred ca bate spre gard. Cealalta o s-o vad maine, daca mai e indreptata spre noi ca in rest plec pe noapte, vin pe semi noapte, nu se vede. Oricum, luni o sa sun la politie, ca sapt asta n-o gasea acasa pe cucoana (sotul-so e plecat pe dincolo, deci sigur nu si-a cumparat ieftinituri)

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Vezi tu, aici gresesti. Pe spatiu public si pe proprietatea ta ai voie sa filmezi ce vrei tu.

| Mădă0611 explică (pentru suntserios):

Vezi tu, cand camera filmeaza si spre si pe proprietatea altuiva, deja o iei pe aratura. Sunt date cu caracter personal. Te dau in judecata, iti iau bani de imi fac vila. devil Numa' ca e de umblat, asa ca politie-> avertisment sau amenda.

| suntserios a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa e ca nici nu ai citit link ul pe care mi l ai dat nu?

Altfel vrdeai art 17

(2) Prevederile prezentei decizii nu se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal, prin mijloace de supraveghere video, efectuate de persoanele fizice exclusiv pentru uzul lor personal, dacă datele în cauză nu sunt destinate a fi dezvăluite.

Deci, a facut publice filmari cu tine realizate de pe spatiul lui privat sau de ce tot o dai cu legea?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Legea asa spune. "In spatiile publice, pot fi instalate sisteme de supraveghere video numai de catre firmele licentiate de catre Politia Romana."

Pentru linistea si siguranta dumneavoastra, puteti opta pentru montarea unor camere de supraveghere in spatiul privat, cu conditia ca acestea sa nu fie indreptate catre un alt spatiu privat alaturat. Utilizarea tehnicilor pentru captarea, monitorizarea sau identificarea persoanelor fizice este, asa cum s-a mentionat, o maniera de prelucrare a datelor cu caracter personal. Proprietarii spatiilor private au dreptul sa isi instaleze camere de supraveghere, in scopul de a-si proteja locuinta.

Colectarea, inregistrarea, stocarea, utilizarea, transmiterea, dezvaluirea sau orice alte operatiuni de prelucrare a imaginilor prin mijloace de supraveghere video, care permit identificarea directa sau indirecta a persoanelor fizice, reprezinta operatiuni de prelucrare a datelor cu caracter personal ce intra sub incidenta prevederilor Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, cu modificarile si completarile ulterioare.

Deci proprietarii spatiilor private au dreptul sa isi instaleze camere de supraveghere, in scopul de a-si proteja locuinta, nu mai mult.

| Mădă0611 explică (pentru suntserios):

Am citit in alta parte, dar vazandu-te giga contra, ti-am dat informatia intreaga.

Tu esti chiar neserios. Eu stiu de ce filmeaza curtea si poarta mea, cand el ar trebui sa isi filmeze proprietatea lui?

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Mai sapa putin legea aia

art 17

(2) Prevederile prezentei decizii nu se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal, prin mijloace de supraveghere video, efectuate de persoanele fizice exclusiv pentru uzul lor personal, dacă datele în cauză nu sunt destinate a fi dezvăluite.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Bine, dar din toate astea nu are voie sa filmeze la altcineva in curte. Asta spune clar legea!

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Ok, zice legea clar. In ce articol?

| Mădă0611 explică (pentru suntserios):

Sunt pe acolo niste articole pe care trebuie sa le cauti, daca te intereseaza: "având în vedere că utilizarea mijloacelor de supraveghere video poate aduce atingere dreptului la viață privată al individului, consfințit de art. 26 din Constituția României". Dai o cautare dupa "dreptul la viata privata". https://wolterskluwer.ro/art-71-dreptul-la-viata-privata/

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu. Dar tu ce tot vrei sa zici, ca ai voie sa iti filmezi vecinii? asa ca ti se scoala tie?

| Sweetdesign a răspuns (pentru suntserios):

Imi zici si mie te rog, din ce lege exact e articolul acesta?

| anonimg a răspuns:

Daca vecinul are dreptul sa isi indrepte camera la mine in curte sau pe geam, atunci nu-mi interzice nimeni sa cumpar un telescop astronomic ca sa vad in detaliat ce se petrece la el in camera prin cea mai mica gaura neastupata de draperie, sau chiar prin geamul de la baie. Il montez si in mansarda ca sa am vizibilitate mai buna.

Nu cunoastem legile, dar trebuie sa existe una care se refera la pastrarea intimitatii. Si intimitatea aceasta nu se refera la nu te uita la un om dezbracat in casa lui, ci la a nu filma in curtea lui.
Dar cum cei care fac legea in tara este vai de ei la fel ca si aceia care o aplica, sa nu te astepti ca politia sa-ti bage in seama plangerea. Poti incerca, dar sa nu ai vreo asteptare.
Violarea domiciliului prin folosirea aparatelor video, audio si a altor sisteme tehnologiec ar trebui sa fie infractiune. Prin camerele respective iti poate urmari familia cand aceasta nu este acasa si sa poata patrunda in locuinta. Daca isi pune o gluga pe cap si o cagula, nu-l mai recunosti nici cu 10 camere.
Dar cum poti sa afli daca filmarea lui este sau nu infractiune?! Si daca este, mare mirare ca politia sa faca ceva. Ca si furtul unui telefon este infractiune; dar nu o sa vezi vreodata politia cautand telefoane furate.

| Frank51 a răspuns:

Am o camera wifi 1080p dar se vede foarte naspa. Atat de naspa ca nu distingi numere de inmatriculare de pe masina la 30 de metrii. Pe mine ma ajuta sa supraveghez masina din fata portii, iar noaptea se vede destul de bine, poti sa distingi sexul unei persoane laughing si cam atat, nu se vede clar. Deci eu zic ca la 50 de metrii nu vede mare lucru.

| Endoryus a răspuns:

Lasa ca nu apari pe site-uri deochate, nu iti mai face griji.

| Mădă0611 explică (pentru Endoryus):

Nu-i vorba de asta.

| Digikey a răspuns:

Nu are voie sa fie indreptata spre tine telecamera.Trebuie sa vada doar proprietatea lui. Poti face reclamatie la politie.eu cu niste telecamere de 2Mp pocnitori de 150 lei noaptea se vede ok pe intuneric la 40m iar ziua recunosc persoane de la 200m.

| Mădă0611 explică (pentru Digikey):

Poti pune cateva imagini?

Vreau sa merg la politie, dar sa nu ma fac de cacao. tongue Cea care bate spre geam am vazut-o abia saptamana trecuta, ca are stopuri la garaj si batea lumina Soarelui in ele, iar langa ele e camera.

| Digikey a răspuns:

Problema ta nu se poate rezolva decat daca formulezi actiune in instanta prin care sa ceri obligarea vecinului tau la a muta camera video in asa fel incat sa nu poata vedea in curtea ta.
Nu pot pune poze, dar te asigur ca se vede clar, se poate mari imaginea, daca camera are zoom iti vede si fata de la 200m.

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Eventual poti inalta gardul doar in zona unde este telecamera.
Un panou ceva.

| UserRo10 a răspuns:

Daca camera de supraveghere bate in drumul public nu e problema, dar chiar si daca bate 1% in curtea ta poti sa-l dai in judecata!

| psica a răspuns:

Avem camere dar sunt puse in asa fel incat sa bata pe ambele podisti in caz de avem masina la poarta si apare vreo zgarietura ca "prin minune" sa putem obs cine a facut-o?