| oldschoolrom a întrebat:

Pentru cine se pricepe bine la televizoare, care este diferenta dintre Full HD si HD? Sau diferentele.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Diferenta este in rezolutia ecranului, adica numarul de puncte (pixeli) din care este formata imaginea. Cu cat aceste puncte sunt mai mici si mai multe, cu atat imaginea afisata va fi mai clara, contururile mai bine definite.
La HD rezolutia este de min. 780x1280, la FullHD 1080x1920.
Ceea ce nu spun comerciantii este faptul ca de cele mai multe ori alegem degeaba FullHD, avand prea putine posturi TV care sa emita la o astfel de rezolutie (unii nici nu le receptioneaza), iar fisierele video pe care le urmarim in mod curent sunt de obicei mult sub aceste rezolutii.

Răspuns utilizator avertizat
| SskorpyonN a răspuns:

HD ready sau normal numit HD reprezintă un standard industrial, prin care se confirmă că dispozitivul care poartă logo-ul respectiv este capabil de a reda conţinut HDTV ( High Definition Television - televiziunea de înaltă definiţie).
Ce presupune HD ready:
rezoluţie de minim 720 linii fizice pe verticală
şi un aspect al imaginii de 16:9 (+/- 5%), adică 1. 6889< raportul lăţime/înălţime imagine